Svátek má: Milena

Regiony

Velikost textu:

Sociální podnikání se v Pardubickém kraji rozrůstá

Sociální podnikání se v Pardubickém kraji rozrůstá

Hlavním úkolem sociálních podniků je zaměstnat lidi hendikepované na trhu práce, ale přitom nebýt ztrátový.

Ilustrační foto
19.duben 2017 - 11:30
Paní Iva Kaplanová postupně buduje zemědělskou farmu Šťastný domov v Líšnici u Žamberka. Její chráněná dílna zaměřená na chov zvířat zaměstnává více jak 50 procent postižených osob, řada z nich jsou klienti pobytových sociálních služeb. Nyní se farma stala jedním z patnácti sociálních podniků, které získaly příspěvek Pardubického kraje na sociální podnikání.

„Sociální podnikání podporujeme už třetím rokem, letos šlo do dotací skoro dva miliony korun,“ říká radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola a pokračuje: „Ze začátku jsme se hodně inspirovali v našem partnerském regionu ve Francii, kde jsou v tomto ohledu už mnohem dál, ale i za ty tři roky vidíme, jaké pokroky se i tady podařilo udělat. Ze začátku jsme hlavně školili zájemce z řad podnikatelů i samospráv o tom, co je to sociální podnik a čím může být prospěšný v místě svého působení, ale nyní už mnoho lidí vidí konkrétní výsledky.“

Hlavním úkolem sociálních podniků je zaměstnat lidi hendikepované na trhu práce, ale přitom nebýt ztrátový. Dotace mohou pomoci v rozjezdu, se zařízením, ale nemůže být na nich postaven podnikatelský provoz.


„Na naší farmě se klienti pod vedením instruktorů starají o hospodářská zvířata. Jsou to převážně lidé s mentálním postižením středně těžkého stupně. Celkem zde pracuje 15 zaměstnanců, kteří se učí samostatnosti, odpovědnosti a osvojení si pracovních návyků. Stávají se součástí společnosti a nachází svou důstojnost a sebevědomí,“ říká Iva Kaplanová, která je mimo jiné také pěstounkou. Na farmě nabízí praktické vyučování a vzdělávací programy pro školy a školky ve cvičné stáji, kroužky jezdectví a včelařství, hiporehabilitaci, rekreační tábory se zooterapií i chráněné šicí dílny.

„Musíme se hodně ohánět, do provozu je zapojená celá rodina a na dovolenou moc času nezbývá. Dotace nám pomůže se závlahovým systémem, vybudováním vyvýšených záhonů a se zpevněním cest,“ dodává.

Další sociální podniky se zabývají například dřevovýrobou, knihařstvím, pekařstvím, výrobou sýrů, zahradnictvím nebo krejčovstvím.

Pardubickenovinky.cz informovala PhDr. Zuzana Nováková za Pardubický kraj.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:arch)