Svátek má: Leoš

Regiony

Velikost textu:

Škoda za tisíce za posprejované zdi v chrudimské ulici Na Kopanici

Škoda za tisíce za posprejované zdi v chrudimské ulici Na Kopanici

Tento týden došlo k odstranění nápisů, nasprejovaných na tarasních zdech a zídkách v ulici Na Kopanici.

Zeď v ulici Na Kopanici
24. března 2019 - 11:30

„Čištění provedl restaurátor Zdeněk Šmahel pomocí JOS technologie. Jde o abrazivní metodu čištění pomocí regulovaného stlačeného vzduchu, přičemž tlak se reguluje podle tvrdosti materiálu. Tento šetrný postup se používá na povrchy, jako je kámen, fasáda, obklady a podobné materiály,“ uvedl místostarosta Aleš Nunvář, zodpovědný za odbor investic.

Při realizaci byly kromě „nejnovějších“ nápisů odstraněny i další malůvky různého stáří. Práce byla obtížnější o to, že se jedná o svažitý terén, na který bylo nutné dopravit agregát na přívěsném vozíku.  

„V posledních týdnech jsme od Policie ČR obdrželi dvě žádosti o vyčíslení škod způsobených na zdech velkými modrými a černými nápisy. Nechali jsme tedy vypracovat cenové nabídky a policii sdělili výši škody, která činí necelých 14 tisíc korun,“ říká za odbor správy majetku místostarosta Petr Lichtenberg.

„Případy vandalismu nyní šetří policie,“ upřesňuje starosta František Pilný a dodává: „Doufáme, že se stejně jako v minulosti podaří vypátrat pachatele těchto činů, abychom po nich mohli žádat finanční náhradu.“            Tento druh vandalismu se ve městě vyskytuje na mnoha místech (např. v Michalském parku, na zdi sportovní haly či zděném altánu v Městském parku). Momentálně probíhají jednání s vedením městské policie o možnosti umístění kamer či fotopastí, v uplynulých dnech zároveň došlo ke zvýšení dohledu strážníků v těchto lokalitách.

K tématu se vyjádřil i místostarosta Pavel Štěpánek, který má v gesci sociální oblast: „Poškozování historických a cenných objektů ve městě je nepřípustné. Obzvláště, když máme několik legálních ploch, na kterých je tvorba graffiti možná. Jedná se kromě zdí v Husově ulici a u cyklostezky za Kateřinou také o soukromou plochu u vlakové zastávky.“ Jak dále uvedl, aktuální jsou mj. úvahy o zřízení nových ploch pro zájemce o tvorbu tohoto netradičního druhu umění.    
 
Pardubickénovinky.cz informovala Mgr. Sylva Drašnarová, tisková mluvčí, Městský úřad Chrudim.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:meuchrudim)