Svátek má: Jeroným

Regiony

Velikost textu:

Rozdělování ochranných pomůcek v Pardubicích se zrychlí

Rozdělování ochranných pomůcek v Pardubicích se zrychlí

Do regionu míří další materiál. Krajský zásobovací štáb řešil v úterý distribuci dalších ochranných pomůcek do regionu.

Ilustrační foto
25. března 2020 - 11:30

Kromě velkých centrálních zásilek státu, které budou z Číny přistávat také v příštích dnech, se kraji hlásí také dobrovolníci a soukromé subjekty, které nabízí roušky či jinou pomoc zcela zdarma. Po pondělních komplikacích s výdejem materiálu v Pardubicích změnilo město systém a rozšířilo odběrová místa z jednoho na pět v sále zastupitelstva.

„V rámci 15 obcí s rozšířenou působností se vyskytl problém pouze v Pardubicích, což je logické vzhledem k počtu lékařů, kterých je přes 300. Včera jsme o situaci a dlouhých frontách debatovali s panem primátorem a dohodli jsme se na změnách, které by měly systém zjednodušit. Počínaje dnešním dnem bylo zřízeno celkem pět výdejových míst v prostorách sálu zastupitelstva města a zároveň s výdejem začali pomáhat dobrovolní hasiči, se kterými již spolupracujeme v rámci našich skladů,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Ten také informoval o nabídce Energetického a průmyslového holdingu, pod který patří Elektrárna Opatovice. „V tuto chvíli máme přislíbeno 57 tisíc ústenek v první dodávce pro náš kraj. Celkem 30 tisíc kusů zamíří po dohodě s vedením společnosti do Nemocnice Pardubického kraje, 21 tisíc na město Pardubice a šest tisíc pro Chrudim. Společnost vnímá své působení v tomto regionu a chce pomáhat i nadále,“ uvedl hejtman Martin Netolický.


Vedle toho se na kraj obrací společnosti, které nabízí například nápoje či občerstvení pro lékaře či hasiče. „V pondělí jsme obdrželi dvě palety nápojů od společnosti Globus pro dobrovolné hasiče a lékaře, v minulém týdnu jsme převzali energetické nápoje či ochucená mléka od dalších subjektů. O řadě drobných dárců ani samozřejmě centrálně nevíme, protože se hlásí přímo lékařům, policistům, záchranářům a dalším. Všem, i těm nejdrobnějším dárcům samozřejmě velmi děkujeme,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Školy
Opatřením hejtmana bylo v minulém týdnu v Pardubickém kraji vytvořeno 32 škol určených pro hlídání dětí vybraných skupin zaměstnanců ve zdravotnictví či integrovaném záchranném systému.

„Celková kapacita těchto škol při dodržení podmínky maximálního počtu 15 dětí na jednu skupinu jsou dva tisíce dětí. V tuto chvíli je v provozu třetina těchto škol,“ sdělil hejtman Martin Netolický.


Kraj zároveň oslovil své střední školy, které disponují 3D tiskárnami, zda jsou schopné tisknout komponenty na výrobu ochranných štítů.

„V tuto chvíli disponujeme výrobní dokumentací, školy poptávají materiál, a následně začneme štíty zkoušet vyrábět. Samozřejmě to nejsou tisíce kusů, ale budeme rádi, pokud tuto výrobu na našich školách, které jsme za poslední dobu moderními 3D tiskárnami vybavili,“ doplnil hejtman.

Pardubickénovinky.cz informoval  Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:arch.nem)