Svátek má: Havel

Regiony

Velikost textu:

Rekordní zájem školáků o účast na premiéře ZDRAVOhrátek

Rekordní zájem školáků o účast na premiéře ZDRAVOhrátek

Bude mít orlickoústecký region v blízké budoucnosti dostatek zdravotních sester a dalšího zdravotnického personálu? Tuto otázku do jisté míry zodpoví ve středu 29. listopadu nový projekt ZDRAVOhrátky Pardubického kraje.

ZDRAVOhrátky
29. listopadu 2017 - 11:30

Vybraní žáci základních škol z celého okresu zavítají do Vyšší odborné školy a střední školy zdravotnické a sociální Ústí nad Orlicí. V rámci této premiéry je zde čeká den plný zábavného seznamování se zdravotnickými obory a také vědomostních soutěží.

Cílem projektu ZDRAVOhrátky, svým charakterem navazujícího na známější a technicky zaměřené TECHNOhrátky, je zvýšení motivace žáků především 9. tříd ke studiu zdravotnických oborů. V krajských zdravotnických školách se už v průběhu letošního podzimu uskutečnily akce v Chrudimi a ve Svitavách.

„Zájem školáků o účast na ZDRAVOhrátkách v Ústí nad Orlicí byl mimořádně velký. Ačkoliv jsme nemohli uspokojit všechny zájemce, dosáhl počet přihlášených osmi desítek. Vše nasvědčuje tomu, že zde zaznamenáme rekordní účast. Tento počet nás samozřejmě těší a potvrzuje nejen v poslední době rostoucí zájem o zdravotnické obory, ale také velice dobrou reputaci této střední zdravotnické školy,“ říká Vladimír Zemánek, manažer projektu ZDRAVOhrátky.

Pevnost Boyard připravena

Své žáky vyšle na akci třináct základních škol z okresu Ústí nad Orlicí. Z některých se přihlásili třeba jen dva nebo tři školáci, z jiných dorazí mnohem početnější výpravy. Nejvyšší zastoupení tak budou mít zástupci Základní školy Mistra Choceňského z Chocně (13) a Základní školy Nádražní z České Třebové (12). Při minulých ZDRAVOhrátkách se velice osvědčily týmy složené právě ze žáků několika základních škol, což mělo pozitivní vliv na jejich vzájemnou komunikaci i spolupráci.


V Ústí nad Orlicí čeká účastníky na šesti speciálních pracovištích seznámení s maturitními obory zdravotnický asistent/praktická sestra a sociální činnost. Mezi aktivity, které absolvují, patří první pomoc, chirurgický sál, zdravý životní styl, činnostní terapie, preventivní prohlídka a život ve stáří.

„Žáci budou tradičně soutěžit v manuálních činnostech i ve vědomostním kvízu – za vítězství dostanou ovocné dorty. V Ústí nad Orlicí bude velkou novinkou bodování jednotlivých soutěžních úkolů. Celý program je totiž koncipován ve stylu hry Pevnost Boyard. Družstva za své výkony tentokrát neobdrží body, ale za jejich úspěšné splnění obdrží indicie v podobě slov a na konci celé akce z nich musí sestavit správné sdělení,“ vysvětluje Michaela Kratochvílová, manažerka projektu TECHNOhrátky.

Slavnostní zahájení ZDRAVOhrátek se konalo ve středu 29. listopadu od 9 hodin v budově sousední Základní umělecké školy Jaroslava Kociana v Ústí nad Orlicí. Zúčastnili se ho také významní hosté – Bohumil Bernášek, radní Pardubického kraje pro školství, Petr Hájek, starosta Ústí nad Orlicí, Vladimíra Lesenská, ředitelka kontaktního pracoviště Úřadu práce Ústí nad Orlicí, Martin Kiss, vedoucí odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje, Monika Jirásková, ředitelka Centra celoživotního vzdělávání Pardubického kraje, a Miluše Kopecká, náměstkyně ošetřovatelské péče Orlickoústecké nemocnice.

Pardubickenovinky.cz informoval Vladimír Zemánek, manažer projektu ZDRAVOhrátky.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:arch.pk)