Svátek má: Ctirad

Regiony

Velikost textu:

Rada Pardubického kraje tlačí na vyrovnanější hospodaření nemocnic

Rada Pardubického kraje tlačí na vyrovnanější hospodaření nemocnic

Krajští radní z pozice členů valné hromady schvalovali aktualizovaný finanční plán akciové společnosti Nemocnice Pardubického kraje (NPk) pro letošní rok.

Pardubická nemocnice
11. dubna 2018 - 11:30

Valná hromada NPk souhlasila s návrhem hejtmana Martina Netolického snížit původně plánovanou ztrátu o více než deset milionů. Nový plán reaguje na aktuální vývoj kolektivního vyjednávání a vypořádání se zdravotními pojišťovnami. 

„V nově předloženém, aktualizovaném finančním plánu Nemocnice Pardubického kraje je na rok 2018 předpokládána ztráta ve výši necelých pěti milionů korun, tedy o 10,7 milionu korun nižší, než byla původní projektovaná ztráta,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Důvodem je dodatečné zvýšení projektovaných tržeb od zdravotních pojišťoven o 16,5 milionu korun a dodatečné další zvýšení osobních nákladů o 5,8 milionu,“ vysvětlil hejtman.

V porovnání s finančním plánem na rok 2017 je nově předpokládaný výsledek hospodaření pro rok 2018 o 31 milionů lepší.

„Finanční plán na předešlý rok byl projektován na ztrátu 36 milionů korun. Díky větším výkonům, tedy tržbám od zdravotních pojišťoven, tržbám v lékárnách, či úsporám energií se nám podařilo v roce 2017 dostat na plus čtyři miliony korun, a to i při velmi razantním růstu mzdovách nákladů,“ řekl radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr s tím, že původně projektovaný finanční plán na letošní rok před aktualizací počítal právě s vědomím dalšího skokového nárůstu mzdových nákladů se ztrátou 15,5 milionu korun.

„Pozitivní vliv kromě zvýšených výkonů našich nemocnic mělo i započtení výsledku hospodaření společnosti DIMED v roce 2017, a to ve výši 8,5 milionu korun,“ vysvětlil dále Ladislav Valtr.


Vedení Nemocnice Pardubického kraje se dohodlo s odbory

Společnost DIMED, zajišťující radiodiagnostiku v Chrudimské nemocnici, koupil Pardubický kraj na konci minulého roku.  Díky tomu může NPk přímo rozhodovat o typu a počtu indikací zdravotnických výkonů, dalším pozitivem akvizice je právě také krátkodobá návratnost vložených finančních prostředků.

Bydlel snad v kontajneru? Muže usmrtil mechanismus popelářského vozu

„V letošním roce dále počítáme s fúzí této společnosti přímo do krajské akciové společnosti Nemocnice Pardubického kraje,“ dodal radní Valtr.

Pardubickenovinky.cz informovala Bc. Karolína Frýdová za Pardubický kraj.


(jv,pardubickenovinky.cz,foto:arch.nem)