Svátek má: Havel

Regiony

Velikost textu:

Příspěvky kraje pomohou vodnímu mlýnu, kostelům i Larischově vile

Příspěvky kraje pomohou vodnímu mlýnu, kostelům i Larischově vile

Radní Pardubického kraje projednali dotace v oblasti kultury a památkové péče.  Doplňují tak dotace Ministerstva kultury a příspěvky obcí na obnovu a záchranu významných památek kraje.

Larischova vila
30. listopadu 2017 - 19:40

(Komerční sdělení)

Některé z dotací musí ještě potvrdit Zastupitelstvo Pardubického kraje.

„Dotace se týkají obnovy fary v Lanškrouně, kostelů v Lažanech u Skutče, v Turkovicích u Přelouče a nově také obnovy pláště kostela Zvěstování Panny Marie v Pardubicích, který sousedí s Krajským úřadem na Komenského náměstí,“ řekl 1. náměstek hejtmana Roman Línek.

Významného finančního příspěvku kraje se dočká také Larischova vila v Pardubicích. „Dlouhodobě se snažíme finančně pomoci k záchraně této novorenesanční vily, jejíž stav je skutečně tragický a rekonstrukce si vyžádá dle mého odhadu desítky milionů korun. V minulosti jsme přispěli například na ošetření trámů napadených dřevomorkou. Pro příští rok uvolníme 500 tisíc korun na opravu střechy a stropů věže. Tato oprava skutečně spěchá a je důležitá pro zachování této památky,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který v minulosti objekt opakovaně navštívil. „Larischova vila které nabízí zajímavé možnosti pro využití, a to jak pro muzeum heydrichiády, tak pro osvětové akce nejen z tohoto období," doplil hejtman Netolický.

Příprava obnovy historické části vodního mlýna čp. 10 v Horním Újezdě bude podpořena na základě rozhodnutí Rady Pardubického kraje dotací, určenou na zpracování projektové dokumentace. „V mlýně je dochováno i původní technologické vybavení a dodnes nese jméno prvního doloženého majitele Jiřího Ležáka. S mlýnem se pojí i několik významných osobností jako Lukáš Pakosta, který byl jedním z popravených vůdců selského povstání z roku 1680, nebo významný český malíř Václav Boštík,“ vysvětlil Línek.

Finanční pomoc dostane i projekt kulturní platformy Kulturák ARCHA v obci Lubná. Dotace bude využita na dokončení instalace objektu Sběratelova archa umělce Jiřího Příhody. Objekt je architektonicko-uměleckým dílem, které bylo realizováno a prezentováno na výstavě v Praze v prostorách zámku Troja. Autor byl za něj oceněn v soutěži Umělec má cenu a spolku Přezpolní jej bezplatně zapůjčil.

(red, foto: pardubický kraj)