Svátek má: Jan

Regiony

Velikost textu:

Příběh zastřeleného strážmistra ožil po sedmdesáti letech

Příběh zastřeleného strážmistra ožil po sedmdesáti letech

Před sedmdesáti lety došlo v lese u obce Sloupnice v osadě Končiny na Litomyšlsku k vraždě.

Pomník strážmistra Josefa Hendrycha
10. července 2017 - 11:30

Přišel zde o život strážmistr Sboru národní bezpečnosti Josef Hendrych. Právě jemu vzdali současníci hold při pietní slavnosti, které se zúčastnili zástupci policie, policejních veteránů, okolních obcí, hejtman Pardubického kraje i syn zastřeleného strážmistra Milan Hendrych. Akce se uskutečnila u pomníku v lese u Podrybníku, nedaleko místa, kde se zločin odehrál.

„Poválečné období, kdy k tomuto činu došlo, bylo obdobím obrovské politické nestability. V této nejednoduché době, kdy rabování a zločiny nebyly ničím výjimečným, položil Josef Hendrych svůj život za spravedlnost a právo,“ řekl na pietním aktu hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

„Hrdiny, jakým byl Josef Hendrych, je potřeba si připomínat, a to zejména proto, že naše společnost má dlouhodobě pocit, že postrádá vzory. Myslím si však, že tomu tak není. Je nutné si připomínat ty, kteří padli za vlast, ideály a hodnoty, ale také si musíme všímat vzorů současných, kterých je mezi námi velké množství,“ uvedl hejtman. „Važme si toho, že žijeme v době míru a nemusíme zjišťovat, kdo by byl hrdinou dnes,“ uzavřel Martin Netolický.


Téměř zapomenutý příběh mladého strážmistra Josefa Hendrycha, který oživil policejní veterán Jaromír Charamza, se udál 10. července 1947. Tehdy došlo k loupežnému přepadení vesnické usedlosti v obci Sloupnice. Po dvou pachatelích se vydali pátrat dva příslušníci Sboru národní bezpečnosti. Pro Josefa Hendrycha se však toto pátrání stalo osudným, když ho jeden z pachatelů v lese u obce Němčice zastřelil.

Hendrych zemřel na místě ve věku nedožitých 35 let. Oba pachatelé byli dopadeni a při následné přestřelce přišli o život.

Pardubickenovinky.cz informoval Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje,

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:pk)