Svátek má: Monika

Regiony

Velikost textu:

Při ZDRAVOhrátkách ve Svitavách došlo také na krev

Při ZDRAVOhrátkách ve Svitavách došlo také na krev

Druhá akce letošního ročníku ZDRAVOhrátek Pardubického kraje zavítala ve středu 14.listopadu do Střední zdravotnické školy Svitavy.

ZDRAVOhrátky ve Svitavách
15. listopadu 2018 - 11:30

Při ZDRAVOhrátkách ve Svitavách se běhalo se záchranářskými přístroji a došlo také na krev. „Netlačte tolik, nebo pacientovi zlomíte žebro!“ – „Teď jste loketní kost přiřadili k noze.“ – „Baňku pomalu posouvejte po kůži, až se krásně narovná a vytáhne.“ – „Na jakém telefonním čísle přivoláte záchranku?“

Druhá akce letošního ročníku ZDRAVOhrátek Pardubického kraje zavítala ve středu 14. listopadu do Střední zdravotnické školy Svitavy. Dvaaosmdesát žáků ze třinácti základních škol poslouchalo napjatě a se zaujetím pokyny, které jim sdělovali profesionální zdravotníci, osádky záchranných vozů či učitelé školy.

Ze šesti speciálních pracovišť se polovina uskutečnila ve školních učebnách, jedno ve Svitavské nemocnici a dvě na stanovišti Zdravotnické záchranné služby Svitavy. Pro žáky to znamenalo ideální příležitost poznat odlišná prostředí i různorodost zdravotnické práce.

„Jsem příjemně překvapen velkým zájmem o zapojení do tohoto projektu. Těšíme se na všechny, kteří se chtějí věnovat zdravotnickým oborům – a hlavně se na to těší vaši příbuzní a blízcí, o které budete jednou možná pečovat. Starších lidí v populaci neustále přibývá a zdravotnictví potřebuje odborný personál. Ve Svitavské nemocnici probíhá praktická část výuky a mohu zájemce uklidnit, že jsme na budoucí sestry milí a vlídní a snažíme se je naučit co nejvíc,“ vzkázal účastníkům ZDRAVOhrátek v průběhu slavnostního zahájení Pavel Kunčák, náměstek pro lékařskou péči Svitavské nemocnice.

SZŠ Svitavy vyučuje dva obory: praktická sestra a masér sportovní a rekondiční, který nabízí jako jediná střední škola zřizovaná Pardubickým krajem. Právě na podrobné seznámení s těmito obory byl zaměřen program celé akce. Kromě poznávání anatomie lidského těla, jeho funkcí a orgánů, tvořily jeho podstatnou část postupy směřující k záchraně zdraví či lidského života.


Resuscitace dala zabrat. Žáky, rozdělené do barevných skupin, čekaly zajímavé, pestré i obtížné aktivity. Na moderních modelech přiřazovali jednotlivé orgány, sestavovali kosti v končetinách i v těle, pracovali s přístroji na měření fyziologických funkcí nebo poznávali svaly. Zvláštní pracoviště bylo zaměřeno také na určování krevních skupin. Této aktivity se však nemuseli účastnit ti, kteří mají z krve respekt a chtějí se zaměřit spíše na profesi maséra.

„Důkladnou prověrkou prošli všichni účastníci u záchranářů při nácviku resuscitace malých dětí a dospělých. Prohlédli si také vybavení sanitky a příslušnou záchranářskou techniku. A určitě si budou pamatovat, jak náročný je běh se záchranářským batohem na zádech a s přístroji v rukách,“ popsal nejobtížnější činnosti Vladimír Zemánek, manažer projektu ZDRAVOhrátky.

V dopoledních manuálních soutěžích si nejlépe vedlo červené družstvo složené ze žáků Masarykovy ZŠ Polička a ZŠ Pomezí. Druhý ovocný dort jako prémii za prvenství ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to?! získal bílý tým sestavený ze žáků ZŠ Felberova ze Svitav a ZŠ U školek z Litomyšle.

Pardubickénovinky.cz informoval Vladimír Zemánek, manažer projektu ZDRAVOhrátky.

(jv,pardubickénovinky.cz,foto:ZDRAVOhrátky)