Svátek má: Dobromila

Regiony

Velikost textu:

Premiérové ZDRAVOhrátky v Chrudimi nasadily laťku hodně vysoko

Premiérové  ZDRAVOhrátky v Chrudimi nasadily laťku hodně vysoko

První ze série letošních akcí projektu Pardubického kraje, který podporuje volbu studia zdravotnických oborů a oborů sociální péče, se mimořádně vydařila, neboť se nesla ve znamení akčních, ale současně zábavných a inspirativních aktivit.

ZDRAVOhrátky v Chrudimi
1. listopadu 2022 - 11:30

Akce, zábava, inspirace. Letošní premiérové ZDRAVOhrátky v Chrudimi nasadily laťku hodně vysoko. „Eliško, ty se u toho telefonátu tváříš, jako by sis domlouvala rande, a ne volala pohotovost!“ – „To je to, co se píchá do žíly… Určil jsi to správně, ale říká se tomu injekční stříkačka.“ – „Jéžiš, to je plína se stolicí! Ano, ale neboj se, stolice je opravdu umělá.“ Podobných úsměvných výroků a neopakovatelných hlášek zažily ZDRAVOhrátky na Střední škole zdravotnické a sociální Chrudim v úterý 25. října bezpočet.

Příležitost detailně se seznámit s náplní oboru praktická sestra dostalo nakonec 72 žáků devátých tříd ze dvanácti základních škol chrudimského okresu. Mimochodem – kromě dvou chlapců představovala zbytek aktérů pouze děvčata. Zájem o účast na akci však byl přitom dvojnásobný, což potvrdilo aktuální trend v podobě vysokého zájmu školáků o zdravotnické obory i obory sociálních služeb.

„V době covidové pandemie jsem si říkala, kdo vlastně nastoupí po jejím konci do zdravotnických škol? Domnívala jsem se, že zájem o toto studium bude klesat, ale naštěstí se stal pravý opak – počty žáků narůstají. Zdravotnictví získalo vyšší prestiž, umožňuje bezproblémové uplatnění a zlepšují se v něm také platové podmínky. Věřím, že mnozí z vás si po skončení studia vyberou práci právě v Chrudimské nemocnici. Pardubický kraj ji chce rozhodně zachovat. Nyní tam potřebujeme nabrat lékaře, sestry i další personál a stabilizovat situaci,“ uvedla v rámci slavnostního zahájení Michaela Matoušková, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje.

Správnost volby zdravotnického oboru potvrdili také další hosté, kteří přišli účastníky ZDRAVOhrátek motivovat – radní Pardubického kraje pro školství Josef Kozel, náměstkyně ošetřovatelské péče Chrudimské nemocnice Gabriela Medunová a vrchní sestra Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Veronika Rulíková.

Krvácení dalo zabrat
Praktická cvičení a rámcové soutěžní úkoly se odehrávaly postupně na šesti speciálních stanovištích. Tři z nich se nacházela přímo v budově zdravotnické školy – lékaři bez hranic, resuscitace, nevi-hrátky. Další tři hostil areál Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje – sanita, dispečink, biohazard tým.

„Stanoviště MASH lékařů bez hranic byla nejen neobyčejně zábavné, ale i nesmírně náročné. Veškerá komunikace zde totiž probíhala pouze v angličtině. Pozici zraněné pacientky trpělivě snášela studentka z Myanmaru Ma Sve Lin. Úkolem žáků zde bylo zjistit její jméno a aktuální zdravotní potíže, kromě toho poté museli přiřazovat anglické názvy k tělesným orgánům. Poněkud dramatičtější situace nastávaly na stanovišti dispečinku. Dvě studentky zdravotnické školy tam věrně simulovaly zranění v podobě hlubokých otevřených ran s tepenným krvácením, což vyžadovalo nejen pohotovost při včasném přivolání záchranné služby, ale i zkoušku psychické odolnosti při samotném ošetřování,“ všiml si Vladimír Zemánek, manažer projektu ZDRAVOhrátky.

Studenti skvělými demonstrátory
Velice poučná byla také seznamka s vybavením záchranářské sanity, kde školáky překvapilo, že kompletní technické vybavení pro záchranáře včetně defibrilátoru, ventilátoru a batohu váží několik desítek kilogramů. Nevi-hrátky názorně předvedly, jaké to je vcítit se alespoň na dvacet minut do pocitů nevidomých lidí, zatímco biohazard tým upozornil na rizika eboly nebo jiných, vysoce nakažlivých onemocnění a během resuscitace si žáci zopakovali potřebná pravidla a postupy.

ZDRAVOhrátky provází rekordní zájem žáků základních škol

„Výborná organizace, zajímavé aktivity. Úžasné bylo i to, jak skvěle se rolí průvodců a zejména demonstrátorů na jednotlivých stanovištích zhostili studenti zdravotnické školy. Se žáky základních škol se okamžitě dokázali naladit na společnou vlnu, věcně, pohotově i vtipně s nimi komunikovali, popisovali připravené úkoly, předváděli je a zodpovídali veškeré dotazy. Zvídaví ´deváťáci´ tak ztratili okamžitě přirozený ostych a mnohem snáze pronikali do problematiky oboru i připravených aktivit,“ pochválila Helena Bártlová, manažerka projektu ZDRAVOhrátky.

Vzhledem k tomu, že při ZDRAVOhrátkách soutěží většinou smíšené kolektivy složené ze dvou či více základních škol, neudělují se za vítězství ovocné dorty, ale krabice plné vanilkových muffinů. V odborných činnostech zvítězilo společné družstvo ZŠ Luže a ZŠ a MŠ Prosetín, ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to?! ZŠ Ležáků a Smetanova z Hlinska.

Pardubickenovinky.cz informoval Vladimír Zemánek, manažer projektu ZDRAVOhrátky.
 
(jv, pardubickenovinky.cz foto:zdravohratky)Nejčtenější

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%