Svátek má: Vojtěch

Regiony

Velikost textu:

Předehra z Prodané nevěsty zahájila festival Smetanova Litomyšl

Předehra z Prodané nevěsty zahájila festival Smetanova Litomyšl

V první půli zahajovacího koncertu si hosté vyslechli také nádhernou symfonickou báseň Petra Iljiče Čajkovského Francesca da Rimini.

Ze zahajovacího koncertu
18.červen 2017 - 11:30

Druhá část večera byla věnována památce dvou osobností, které spojily své osobní i profesní životy se Smetanovou Litomyšlí, dirigentovi Jiřímu Bělohlávkovi a akademickému sochaři Olbramu Zoubkovi.

Smetanova Litomyšl potrvá do 6. července, ale už její zahájení bylo mimořádným uměleckým zážitkem. Česká filharmonie přednesla pod taktovkou Semjona Byčkova hudbu Smetanovu, Čajkovského a Brahmsův houslový koncert s mladým českým virtuózem Josefem Špačkem.

„Brahmsův koncert se řadí k tomu nejlepšímu, co se pro housle kdy napsalo. Já to beru jako velkou čest, že jsem mohl na Smetanově Litomyšli provést tento kus,“ uvedl houslista Josef Špaček a dodal: „Litomyšl je pro mě navíc srdeční záležitost, neboť jsem tam trávil několikeré krásné prázdniny v těch nejlepších studentských letech.“ Josef Špaček byl totiž účastníkem Mezinárodních houslových kurzů profesora Milana Vítka, které Litomyšl každoročně hostí. Premiéru na Smetanově Litomyšli pak měl v roce 2015 s Tonkünstler orchester.

Druhá část slavnostního večera začala vzpomínkou na dva mimořádné muže, kteří nás v minulých dnech opustili. „Dámy a pánové, vážení hosté, Národní festival Smetanova Litomyšl a město Litomyšl společně s Českou filharmonií, všemi jejími členy a pány Semjonem Byčkovem a Josefem Špačkem věnují tento Slavnostní zahajovací koncert památce pana profesora Jiřího Bělohlávka a akademického sochaře Olbrama Zoubka. Památce velkých umělců a skvělých lidí, čestných občanů Litomyšle. Prosíme vás, abychom ve stoje, ve vděčných vzpomínkách na naše drahé přátele, vyslechli Valse Triste Oskara Nedbala,“ znělo zámeckým nádvořím. Tóny milovaného valčíku Jiřího Bělohlávka jakoby v sobě nesly noblesu a zároveň i tragiku života.


„Od roku 1996 hostil festival Jiřího Bělohlávka devětkrát, naposledy v roce 2015, kdy dirigoval zahajovací koncert a poté, snad symbolicky, Dvořákovo Requiem... „Naše budoucí společné plány se zdárně rozvíjely – vždyť to byl také pan šéfdirigent, který se zasazoval o partnerství České filharmonie a Smetanovy Litomyšle. Jsme společně zavázáni těmto plánům dostát,“ uvedl umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský a ředitel festivalu Jan Pikna dodal: „Zpráva o odchodu Olbrama nás zasáhla velmi bolestně, těšili jsme se na setkávání při pořadech 59. ročníku, který právě začíná.“

„Ještě v roce 1992 Smetanova Litomyšl trvala 6 dní, konalo se 8 pořadů a rozpočet byl jeden milion,“ zavzpomínal Jan Pikna a pokračoval: „Nyní festival trvá tři týdny, pořadů je skoro čtyřicet a k nim se přidal bohatý doprovodný program, rozpočet přesahuje 34 milionů korun. Změnila se ale také dramaturgie, rozevřela se do širokého hudebního spektra s přesahy do jiných žánrů, vystupují zde nejlepší české soubory i sólisté, běžná je účast špičkových zahraničních umělců.“

Pardubickenovinky.cz informovala Jana Bisová, tisková mluvčí, Smetanova Litomyšl, o.p.s..

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:smetanova litomyš lops)