Svátek má: Ivona

Regiony

Velikost textu:

Pernštejni jsou už jednou nohou zpátky

Pernštejni jsou už jednou nohou zpátky

Pernštejnskou expozici na pardubickém zámku, která měla být hotová už v loňském roce, dokončuje nyní nový dodavatel, firma Kmošek & Kmošek.

Pernštejnská expozice
23. července 2022 - 11:30

Ukázalo se, že vysoce specializované práce zvládnou jen opravdu zkušení odborníci. A bratři Kmoškovi si s tímto úkolem spolu se svým týmem poradili velmi dobře, jak mohl na kontrolním dnu vidět i náměstek hejtmana pro kulturu a investice Roman Línek. Expozice bude otevřena koncem září 2022 a vrátí tak pernštejnský rod zpět do jejich rezidence z první poloviny 16. století.

„Firma z Litomyšle vyráběla nejen všechny repliky pernštejnských zbraní, kanónů, ale také další vybavení zbrojnice.  Své finální místo na zámku postupně získávají i všechny podstavce na modely města, modely historických domů před požárem a po požáru či modely zámku a další vybavení místností. Zajímavě působí i krásné dřevěné stoly a lavice, které budou expozici doplňovat a zlepší návštěvnický komfort. V současné době se také již dokončuje podsvětlená podlaha v gotickém sále, která názorně ukazuje velikost pernštejnského dominia,“ konstatoval Roman Línek.

Většina dřevěných prvků je vyrobena z krásně vypadajícího akátového dřeva, které je obtížné na zpracování. Akátové stromy jsou totiž často zkroucené a prkna či fošny z nich se proto musí lisovat a nastavovat. Poskytují ale výraznou kresbu, kterou Kmoškovi využili například pro tvarování oka koně v životní velikosti.  Trup koně je dutý, má kovovou konstrukci, aby unesl jezdce ve zbroji a je celý potažený umně vytvarovaným akátovým dřevem. Návštěvníci ho spatří v Pernštejnské zbrojnici.Ještě před samotným dokončením se na expozici přijedou podívat i někteří účastníci Světového kongresu mezinárodní rady muzeí (ICOM), který se koná koncem srpna v Praze.

„Kromě krajského muzea navštíví také historické centrum města, stavbu Gočárovy galerie v Automatických mlýnech a nový památník Zámeček. Myslím, že tady máme návštěvníkům z celého světa do ukázat,“ dodal Roman Línek.

Pardubickénovinky.cz informovala PhDr. Zuzana Nováková, tisková mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:arch.kú)Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
60%