Svátek má: Havel

Regiony

Velikost textu:

Otologický den nabídne netradiční spojení medicíny a divadla

Otologický den nabídne netradiční spojení medicíny a divadla

Problematika ucha v odborných přednáškách i na divadelním jevišti. Netradiční podobu bude mít letošní Otologický den, jehož již 57. ročník se uskuteční v Pardubicích ve čtvrtek 7. prosince 2017 a organizuje ho ORL klinika Pardubické nemocnice.

Vyšetření ucha
5. prosince 2017 - 11:30

Koná se totiž ve Východočeském divadle Pardubice a účastníkům vedle medicínského programu nabídne i úryvky z klasických her tématicky propojených s konferencí.

„Zvolili jsme nestandardní program. Byl to náš společný nápad s ředitelem divadla. Doufáme, že zaujme. Nejen v odborné části, která je doslova nabitá zajímavými přednáškami, tak i v neodborné,“ řekl Jan Vodička, přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Pardubické nemocnice.

Odborný program konference pojme velkou část problematiky otologie, vědy, která se zabývá uchem.

„Jedním z hlavních témat budou závrativé stavy, které bývají zmiňovány spíše okrajově a základní diagnostika nepatří jen do problematiky ORL, ale i neurologie. Cílem je přiblížit praktický přístup k pacientům se závratěmi. Budeme se věnovat problematice lícního nervu a kochleárním implantacím, které se stávají dostupnějším a běžnějším řešením nedoslýchavosti u našich pacientů,“ uvedl přednosta Vodička.

V programu se představí řada českých odborníků. Zajímavá sdělení přednesou i tři zahraniční odborníci. Basile Landis z univerzity ve švýcarské Ženevě bude hovořit o středoušní chirurgii a chuti.

„Specializuje se právě na chuť. S otologickou problematikou souvisí v tom, že v oblasti spánkové kosti vede lícní nerv, který mimo jiné obsahuje i chuťová vlákna. Určité poruchy lícního nervu se mohou projevit právě i změnou chuti,“ uvedl přednosta Vodička.

Landisův kolega ze ženevské univerzity Pascal Senn se bude věnovat budoucnosti kochleární implantace. Třetím pozvaným hostem je Robert Jan Pauw z Nizozemí. Jeho přednáška bude zaměřena na léčbu chronických středoušních zánětů a obliteraci treparačních dutin kostní drti.


„Očekáváme, že přednášky zahraniční hostů budou vrcholy celé konference. Ovšem i přihlášené domácí práce jsou na vysoké úrovni. Jsme přesvědčeni, že odborný program bude atraktivní,“ pronesl přednosta Vodička.

Oproti zvyklostem však na účastníky 57. Otologického dne čeká překvapení. Přednášející lékaře třikrát v průběhu konference na jevišti vystřídají herci Východočeského divadla a nabídnou úryvky ze známých klasických her.

„Bude se však jednat o ORL adaptace,“ s úsměvem naznačil přednosta Vodička.

Maryša, Romeo a Julie a na závěr Hamlet. To budou tři kulturní vsuvky do odborného programu. „Maryša bude ve spojení s problematikou lícního nervu, Romeo a Julie zase s kochleární implantací. S uchem souvisí i Hamlet. Jeho otec byl otráven blínem černým, který mu byl nalit právě do ucha,“ poznamenal přednosta Vodička a dodal: „Doufáme, že tyto divadelní vstupy budou pro účastníky příjemným odreagováním od odborné části. Celá akce včetně společenského setkání bude určitě zajímavá, proto na ni zveme lékaře z Pardubic i z celého regionu.“

Pardubickenovinky.cz informoval Mgr. Dušan Korel z Nemocnice Pardubického kraje, a. s.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:nempk)