Svátek má: Jan

Regiony

Velikost textu:

Oslavy 300 let od svěcení kostela Nejsvětější Trojice v obci Chrast

Oslavy 300 let od svěcení kostela Nejsvětější Trojice v obci Chrast

Obec Chrast byla po staletí klidným duchovním centrem – sídlem královehradeckých biskupů, kteří se zasloužili o rozvoj města a zbudovali několik jeho dominant. 

Kostel Nejsvětější Trojice v obci Chrast
10. září 2017 - 11:30

V samotném srdci Chrasti se nachází jeden ze symbolů města i éry královehradeckých biskupů, který patří architektonicky mezi nejzajímavější kulturní památky – kostel Nejsvětější Trojice. Vysokou architektonickou hodnotu získal především  rukou geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho – Aichela, který se podílel na dostavbě zmíněného jubilanta a přestavbě kostela sv. Martina  v Chrašicích.

Rok 2017  je plný symboliky. Symboliky, kterou Santini tolik miloval a díky které jsou jeho díla poutavá i po tolika uplynulých staletích. Vždyť je tomu již 300 let, co byl nový kostel Nejsvětější Trojice vysvěcen a 340 let od narození jednoho z největších géniů české architektury, Jana Blažeje Satniniho – Aichela. Krásná kulatá výročí nemohou zůstat bez povšimnutí a tak město Chrast rok 2017 kulturně zasvětí  kostelu, sakrální architektuře a odkazu Jana Blažeje Satniniho – Aichela.

Putování za Santinim
Spolek Putování za Santinim prezentuje a popularizuje dílo geniálního architekta Jana Blažeje Sanitniho - Aichela po celé České republice. V rámci Evropských dnů kulturního dědictví zavítá spolek také do Chrasti. Poutavý příběh Santiniho života a díla si návštěvnici vyslechnou 17.září hned ve dvou Santiniovských stavbách - kostele Nejsvětější Trojice a kostele sv. Martina. Přednáška bude obohacena hudebním doprovodem podtrhujícím sakrální prostor a zároveň odkazující k duchu Santiniho doby. Kostel Nejsvětější Trojice od 14:00 hodin, Kostel sv. Martina od 16:00 hodin. Přednášky na sebe budou tematicky navazovat.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:městskemuzeumchrast)