Svátek má: Berta

Regiony

Velikost textu:

Organizátoři TECHNOhrátek vyhlašují v Poličce pohotovost

Organizátoři TECHNOhrátek vyhlašují v Poličce pohotovost

Jubilejní TECHNOhrátky v Poličce – rekordní zájem základních škol umožní útok na absolutní účastnický rekord.

TECHNOhrátky Pardubického kraje
14.březen 2017 - 11:30
Pokaždé, když se přiblíží akce projektu TECHNOhrátky Pardubického kraje ve Střední odborné škole a Středním odborném učilišti Polička, vyhlašují organizátoři maximální pohotovost. Obory z oblasti gastronomie a hotelnictví, které vyučuje, jsou obrovským lákadlem pro žáky základních škol z celého regionu. Také v tomto roce předčil jejich zájem kapacitní možnosti. I tak však budou jubilejní, padesáté TECHNOhrátky ve středu 15. března rekordní.

„Za pouhý den se nám zaregistrovaly dvě desítky základních škol, které se chtěly tohoto zastavení zúčastnit. Zatímco ve většině ostatních středních škol je hranice 130-140 žáků limitní, v Poličce dokáží zázraky a vměstná se tam o čtyřicet dětí víc. Ve spolupráci s vedením SOŠ a SOU jsme nakonec vybrali jedenáct základních škol, což je v historii projektu dosud nejvyšší počet. V celkovém součtu přihlášených školáků navíc překračujeme hranici 180 žáků, takže se určitě bude třást rekord v absolutním počtu účastníků, který zatím drží Střední škola automobilní v Ústí nad Orlicí právě se 180 školáky,“ vypočítává Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

Rozšířený program s praktickými činnostmi
Mezi jedenácti školami z Chrudimska, Svitavska a Orlickoústecka budou žáci ZŠ Bystré, ZŠ a MŠ Kameničky, ZŠ Čs. armády, Moravská Třebová, ZŠ Palackého, Moravská Třebová, Masarykovy ZŠ Polička, ZŠ Pomezí, ZŠ Prosetín, ZŠ Felberova, Svitavy, ZŠ Riegrova, Svitavy, ZŠ a MŠ Tatenice a ZŠ Včelákov.

Zvýšený počet účastníků si vynutil také rozšíření programu TECHNOhrátek. Místo obvyklých šesti speciálních pracovišť, na nichž budou žáci plnit manuální úkoly, jich bude připraveno osm. Jejich prostřednictvím se žáci seznámí se všemi učebními i maturitními obory, které má SOŠ a SOU Polička ve své nabídce: cukrář, číšník, gastronomie, hotelnictví, kuchař, pekař a řezník-uzenář.


„Na školáky čekají velice praktické činnosti, které nepochybně využijí i ve svém dalším životě. Budou například zdobit perníčky, vyrábět koláčky, připravovat míchaný nápoj, seznmovat se s uměleckým vyřezáváním ovoce či zeleniny nebo poznávat části vepřového masa. A důležité je i to, že co si sami připraví, tak také hned na místě snědí,“ upřesňuje některé aktivity Helena Bártlová, manažerka projektu TECHNOhrátky.

Žáci ověnčení cenami
Důvod, proč je SOŠ a SOU Polička už poněkolikáté nejžádanější střední školou v projektu TECHNOhrátky, spočívá především v její vysoké kvalitě, výborné připravenosti absolventů a spoustě nejrůznějších prestižních ocenění z domácích i zahraničních soutěžích.

„V posledních pěti letech získali žáci 85 pohárů, medailí a vysokých ocenění na nejvýznamnějších soutěžích odborných dovedností a vychovali jsme také juniorského mistra Evropy v carvingu. Naše škola je držitelem nejvyššího ocenění udělovaného Asociací kuchařů a cukrářů České republiky – Zlaté medaile Magdaleny Dobromily Rettigové. Velice přísná kritéria splnila jako jedna z mála státních škol v České republice,“ uvádí Boris Preissler, ředitel SOŠ a SOU Polička.

Slavnostní zahájení TECHNOhrátek se uskuteční ve středu 15. března od 9 hodin v tělocvičně nedaleké Masarykovy základní školy Polička. Tradičně se ho zúčastní i hosté, kteří přijdou zúčastněné žáky pozdravit a zejména motivovat k volbě některého z vyučovaných odborných předmětů – radní Pardubického kraje pro školství Bohumil Bernášek, starosta Poličky Jaroslav Martinů, vedoucí odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje Martin Kiss, ředitelka kontaktního pracoviště Úřadu práce v Poličce Jitka Hegmonová a ředitelka Centra celoživotního vzdělávání Pardubického kraje Monika Jirásková.

Pardubickenovinky.cz informovala Helena Bártlová, manažerka projektu TECHNOhrátky.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:arch.technohrátky)