Svátek má: Jan

Regiony

Velikost textu:

Nový program pro začínající "praktiky" bude atraktivnější

Nový program pro začínající "praktiky"  bude atraktivnější

Nedostatek lékařů je problémem, který trápí zdravotnictví napříč všemi obory. Výjimkou nejsou ani praktičtí lékaři, jejichž populace stárne a během několika let málo hrozí, že jich pro tento obor nebude dostatek, a to zejména na venkovských obvodech.

Ilustrační foto
17. července 2017 - 18:55
(Komerční sdělení)

Proto krajští radní na svém jednání schválili úpravu dotačního programu, který by měl motivovat dosud nezapojené školitele i absolventy.

Cílem dotačního programu je zvýšit počet absolventů medicíny, kteří se budou připravovat na specializaci v oborech všeobecné praktické lékařství a praktické lékařství pro děti a dorost na území Pardubického kraje a zejména jeho venkovských částí. „Dotační program pro budoucí praktické doktory nevyhlašujeme poprvé. Letos jsme ho však upravili tak, aby byl atraktivní pro širší spektrum lékařů,“ řekl radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr.


„Podpora bude poskytována formou neinvestiční programové dotace, na kterou není právní nárok. Výše poskytnuté podpory na jeden projekt je 60 tisíc korun na období od 1. ledna do 31. prosince 2018,“ informoval radní Valtr. Právě výše podpory na jeden projekt je jednou z úprav, kterou se program oproti minulému roku liší.  Ta byla dříve pouze ve výši 48 tisíc korun. „O dotaci může také nově žádat pouze nový školitel, nebude tedy poskytována ve druhém a třetím roce školení,“ uvedl Ladislav Valtr.

„Díky vyšší částce dotace se také zvyšuje možnost uhradit kromě mzdy absolventa také jeho různá školení nebo stáže v nemocnicích,“ dodal radní pro zdravotnictví Valtr s tím, že celková výše prostředků plánovaných z rozpočtu kraje na tento dotační program je půl milionu korun. Žádosti mohou zájemci podávat od 1. srpna do posledního září letošního roku.

Než absolvent získá specializovanou způsobilost pro samostatný výkon práce praktického lékaře, musí projít vzdělávacím cyklem, na některém z takzvaných rezidenčních míst, která vypisuje, schvaluje a financuje ministerstvo zdravotnictví. Rezidenční místo vzniká u poskytovatele zdravotních služeb, absolvent se pak stává jeho zaměstnancem. Během prvního roku a půl musí absolvovat stáže ve všech základních lékařských oborech a v další fázi ještě v oborech specializovaných.

(red,pardubickenovinky.z,foto:pk)