Svátek má: Státní svátek

Regiony

Velikost textu:

Novela stavebního zákona může stát až 32 miliard

Novela stavebního zákona může stát až 32 miliard

Netolický: Novela stavebního zákona může stát až 32 miliard. Plně proto podporuji Tříkrálovou výzvu.

Hejtman Martin Netolický
10. ledna 2020 - 11:30

Problematika novely stavebního zákona byla hlavním tématem jednání hejtmana Martina Netolického se zástupci Krajské hospodářské komory Pardubického kraje. Hejtman v souvislosti s Tříkrálovou výzvou Svazu měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR a Spolku pro obnovu venkova ČR připomněl, že návrh novely odmítlo svým usnesením na konci roku 2019 krajské zastupitelstvo. Stávající podobu návrhu opakovaně projednávali hejtmané také v rámci jednání Asociace krajů ČR.

„Se závěry Tříkrálové výzvy týkající se novely stavebního zákona se plně ztotožňuji a na jednáních Rady Asociace krajů ČR, která je složená z hejtmanů, jsme toto téma probírali opakovaně. Naposledy tomu tak bylo v prosinci loňského roku, kdy jsme tento návrh jako hejtmané odmítli. Stávající návrh jde jen obtížně změnit tak, aby s ním kraje mohly souhlasit. Je pro nás nepřijatelné, že se stavební agenda vyjímá ze spojeného modelu výkonu veřejné správy, aniž by k tomu byl faktický důvod. Kraje k tomuto návrhu předložily stovky velmi zásadních připomínek. V rámci našeho regionu máme navíc schválené usnesení zastupitelstva, které novelu v připravené variantě odmítá, a to napříč politickým spektrem,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který je zároveň předsedou Komise Rady AKČR pro veřejnou správu a legislativu.

Hejtman Netolický také označil za zásadní problém legislativní postup Ministerstva pro místní rozvoj, které tento návrh neřešilo v součinnosti s Ministerstvem vnitra, které má veřejnou správu primárně na starost.


„Tento problém byl umocněn tím, že se na návrhu velmi výrazně podepsaly nasmlouvané advokátní kanceláře, jež novou úpravu stavebního práva vidí významně ve prospěch developerů a stavebníků. Výrazná role Hospodářské komory je pro mne osobně nepochopitelná, jelikož se jedná o organizaci, která zatupuje zájmy jednoho z účastníků řízení,“ sdělil hejtman Netolický, který o novele zákona jednal opakovaně s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou i ministrem vnitra Janem Hamáčkem.Důležitým aspektem novely je také finanční nákladnost celého procesu. To potvrzuje dopadová studie, kterou si nechalo zpracovat Ministerstvo vnitra. „Tato studie vyčíslila jednorázové náklady na zavedení systému až na 32 miliard korun s ročními náklady na provoz až tři miliardy korun. V minulosti Ministerstvo pro místní rozvoj hovořilo o dvou miliardách a Ministerstvo vnitra o 14 miliardách na zavedení nového stavebního zákona. K tomu musíme mít na paměti také nedostatečné kapacity budov pro přesun úředníků a s tím spojené problémy. Neméně důležitým aspektem je také předpoklad ochromení stavebního řízení na několik měsíců, což je zcela neakceptovatelné. Tato česká cesta může skončit velmi špatně, na což od počátku upozorňujeme,“ doplnil hejtman Martin Netolický.

Pardubickénovinky.cz informoval Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

(red,pardubickenovinky.cz,foto:pk)