Svátek má: Jana

Regiony

Velikost textu:

Nové knihovní centrum ponese jméno literárního fenoménu

Nové knihovní centrum ponese jméno literárního fenoménu

Jedním z dozvuků loňského „Vokolkovského jara“, které uspořádaly kulturní instituce Pardubického kraje, se stala tento týden literární beseda u Lavičky Václava Havla na Univerzitě Pardubice.

Beseda proběhla u Lavičky Václava Havla
7. června 2018 - 11:30

V ní představili tvůrci Václav Vokolek a Jan Šulc novou knihu z korespondence bratrů Vokolkových a jejich sestry nazvanou Listy tří bratří a sestry Květy. Pardubickenovinky.cz o tom informovala mluvčí Pardubického kraje Zuzana Nováková.

Knihu vydalo nakladatelství Torst na konci loňského roku a v návaznosti na předchozí počin s názvem Jméno Vokolek. Tři bratři z pardubického tiskařského rodu byli v rolích nakladatele a tiskaře, výtvarníka a básníka a nejmladšího spisovatele výraznými osobnostmi kulturní scény u nás už od 30. let minulého století. Vlivem politických okolností zůstala jejich tvorba téměř neznámá a teprve v posledních letech se s ní seznamujeme.


Besedu uspořádala Katedra literární kultury a slavistiky Fakulty Filozofické Univerzity Pardubice v rámci akcí k 100. výročí vzniku republiky. Ta spolu s Památníkem národního písemnictví pořádala v loňském roce také odbornou konferenci zaměřenou na dílo bratrů Vokolkových. Sborník z této konference by měl s pomocí Pardubického kraje spatřit světlo světa v letošním roce.


„Dohodli jsme se také s Krajskou knihovnou, že se jménem rodiny Vokolkových, jako literárního a výtvarného fenoménu kraje, bude spojeno i nové centrum rekonstruované na Příhrádku. Ponese název Knihovní centrum „U Vokolků“ na Příhrádku,“ sdělil účastníkům besedy novou informaci 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje a spoluorganizátor vzpomínkových akcí Roman Línek.

(vm, Pardubickenovinky.cz, foto: Pardubický kraj)