Svátek má: Albert

Regiony

Velikost textu:

Nová tělocvična pro maminky na porodnicko-gynekologické klinice

Nová tělocvična pro maminky na porodnicko-gynekologické klinice

Nastávající maminky mají o důvod víc, proč zamířit do porodnice v Pardubické nemocnici. Je pro ně přichystána zajímavá novinka.  Pardubická nemocnice jim nabídne cvičení přímo v budově porodnice.

Tělocvična
23. ledna 2018 - 11:30

Přímo v budově porodnicko-gynekologické kliniky byla nově zřízena útulná tělocvična, kde budou probíhat lekce těhotenského tělocviku. Poprvé se bude cvičit ve čtvrtek 25. ledna.

„Cvičení u nás bude specifické tím, že se ženy mohou seznámit i s prostředím a personálem porodnice. Povedou ho porodní asistentky, které jsou certifikovanými cvičitelkami pro těhotné. V případě vzniku náhlých obtíží bude v dosahu lékař, který může ženu neprodleně vyšetřit. To je několik výhod cvičení přímo na naší klinice. Proto věříme, že o tuto novinku bude mezi ženami zájem,“ pronesl přednosta porodnicko-gynekologické kliniky Milan Košťál.

Tělocvična vznikla rekonstrukcí prostor v suterénu budovy. Inspirací byla obdobná zařízení v zahraničí. „Viděl jsem je při svých stážích v Mnichově a ve Vídni. Tato myšlenka mě nadchla a jsem rád, že se nám ji nyní podařilo uskutečnit. Je to další pozitivní záležitost v péči o rodičky. Jsme vlastně jedinou klinikou v Česku, která nabízí tělocvik přímo na svém pracovišti,“ uvedl přednosta Košťál.

Tělocvična, kterou budou využívat i fyzioterapeutky z centra rehabilitace pro cvičení zaměřené na posilování pánevního dna a prevenci močové inkontinence, nabídne útulné prostory. Byla realizována díky finančnímu daru od společnosti Elektrárny Opatovice. Ženy v ní budou mít k dispozici nově pořízené podložky, over bally a další cvičící pomůcky. Jednotlivé lekce střídavě povedou čtyři certifikované cvičitelky a budou probíhat v rámci dlouhodobé spolupráce s Katedrou porodní asistence a zdravotně sociální práce Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice.

„Většina z nás již vedla cvičení na jiných místech, máme s těhotenským tělocvikem zkušenosti,“ uvedla jedna z cvičitelek Anna Chmelíková a dodala: „Všechny pracujeme na klinice, ženy se s námi mohou potkat na porodních sálech nebo na oddělení šestinedělí. Přesně víme, co je vhodné pro těhotné. Nabídneme individuální přístup.“

Cvičení je vhodné pro ženy od 12. týdne těhotenství až do termínu porodu. Je důležité, aby žena byla bez zdravotních obtíží a neměla rizikové těhotenství. „Určitě je ale vhodné, aby se poradila se svým gynekologem a aby on s cvičením souhlasil,“ poznamenala Anna Chmelíková. „Samozřejmě je výhodou, pokud žena cvičila již dříve. Ale není to podmínkou, může přijít kdokoliv.“

Těhotenský tělocvik má celou řadu pozitivní vlivů nejen na ženu, ale také na dítě. Cvičení pomáhá zlepšit fyzickou i psychickou kondici. Zároveň také budoucí rodičky naučí pracovat se svým tělem, aby porod proběhl co nejlépe. A pochopitelně díky pravidelnému cvičení v těhotenství dochází po porodu k rychlejšímu návratu původní kondice i hmotnosti.

„V průběhu těhotenství dochází k mnoha změnám v organismu ženy. Díky správnému cvičení je možné řadu z nich pozitivně ovlivnit. Vede k posílení břišního svalstva a pánevního dna, učí ženy s těmito partiemi pracovat, podporuje správné držení těla nebo správné dýchání, zlepšuje výkon oběhového systému a tím i lepší zásobení kyslíkem a prokrvení organismu ženy i dítěte,“ uvedl docent Košťál.

„Pravidelné cvičení je důležité i z hlediska prevence vzniku křečových žil, zácpy nebo hemoroidů. Je to prostě péče, která prospívá ženě i dítěti.  Je určitě vhodné se pravidelnému těhotenskému tělocviku věnovat,“ dodala Anna Chmelíková.


Těhotenský tělocvik se bude konat pravidelně každý čtvrtek od 16.30 do 17.30 hodin. Cena za jednu hodinovou lekci je 80 korun, platba bude probíhat na místě u cvičitelky. Maximální kapacita na cvičení je osm žen. Poprvé se bude cvičit 25. ledna a je možné se přihlásit.

„Podle zájmu žen jsme pochopitelně připraveni program cvičení rozšířit i na další termíny. Kapacitu na jednu cvičební lekci jsme stanovili na osm žen, aby se jim cvičitelka mohla po celou dobu dostatečně věnovat,“ uvedla vrchní sestra Petra Zajíčková. „Na cvičení je vhodné si vzít volný oděv, cvičit mohou naboso,“ dodala cvičitelka Anna Chmelíková.

Pardubickenovinky.cz informoval Mgr. Dušan Korel z Nemocnice Pardubického kraje, a. s.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:nempk)