Svátek má: Doubravka

Regiony

Velikost textu:

Netolický: Stát by neměl házet starostům klacky pod nohy

Netolický: Stát by neměl házet starostům klacky pod nohy

V úterý dopoledne byl v Hotelu Jezerka na Seči zahájen jubilejní pátý Kongres místních samospráv tentokrát s heslem: Jak přežít v právní džungli.

Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje
12.duben 2017 - 11:30

V rámci dopoledního přednáškového panelu vystoupil stejně jako v předchozích letech také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

„Jakoukoliv diskusi se starosty obcí vždy velmi vítám, jelikož jsou pro mě rovnocenným partnerem a věřím, že i oni kraj takto vnímají. Pro nás jako krajskou samosprávu jsou zároveň partnerem nejbližším v řadě jednání,“ sdělil hejtman Martin Netolický.

„Na starosty je velmi často nakládán velký díl zodpovědnosti a stát by si měl uvědomit, že mnoho z nich vykonává vedle své funkce také klasické civilní zaměstnání. Pokud stát chce smysluplné fungování samospráv, tak by jim měl vytvářet dostatečný prostor a neházet klacky pod nohy,“ uvedl hejtman Netolický.

Ten v rámci příspěvku zmínil několik příkladů ze své hejtmanské praxe. „V poslední době se velmi často řeší problematika systémové podjatosti ve věcech, kdy úředník obce nebo kraje rozhoduje o záležitosti, která se týká této obce či kraje, které jsou zároveň účastníky řízení,“ řekl hejtman, který zmínil také záležitosti bezprostředně spojené s pádem střechy sportovní haly v České Třebové či problematiku ochrany starostů proti různým typům urážek.


Společně s hejtmanem v několika tematických blocích vystoupila také advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, která starosty seznámí například se zákonem o přístupu k informacím. V rámci dvoudenního semináře se starostové také například dozvědí, jak pracovat se zákonem o obcích, ale také o jeho výkladu soudy včetně zajímavých soudních případů posledních let.

Známý advokát Tomáš Sokol představí nové trestní kauzy z oblasti samosprávy a pohovoří také na téma kolektivní odpovědnosti. Miroslav Kubánek v rámci svého bloku se zaměří na vztahy mezi orgány obce tedy zastupitelstvem, radou, starostou, místostarostou a výbory.

Pardubickenovinky.cz informoval Bc. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:arch.pk)