Svátek má: Havel

Regiony

Velikost textu:

Netolický: Iniciativu na změnu zákona o střetu zájmů podpoříme

Netolický: Iniciativu na změnu zákona o střetu zájmů podpoříme

Na krajském úřadu se uskutečnil seminář Sdružení místních samospráv Pardubického kraje, kterého se zúčastnit také hejtman Martin Netolický. Ten přítomné seznámil s postojem vedení kraje k problematice zákona o střetu zájmů, která byla hlavním bodem setkání.

Hejtman Martin Netolický
24. listopadu 2017 - 11:30

Od 1. září nabyla účinnosti novela zákona, která mimo jiné přináší například povinnost veřejným funkcionářům letos podat čestné prohlášení dvakrát nebo změny v nahlížení do registru oznámení, který je nyní veřejně přístupný bez žádosti.

„V posledních dnech jsme diskutovali se zástupci mikroregionu Severo-Lanškrounsko na téma novely zákona o střetu zájmů. Pardubický kraj se chce jako celek připojit k iniciativě tohoto svazku, který vypracoval prohlášení, jehož součástí je žádost o změnu tohoto zákona,“ informoval hejtman Martin Netolický.

„Vnímám, že toto téma je aktuální a bude eskalovat. V tuto chvíli budeme podporovat aktivitu mikroregionu Severo-Lanškrounsko. V případě, že to k ničemu nepovede nebo nebude předložena jiná iniciativa, ať ze strany senátu, nebo jednotlivých poslanců, jsme jako kraj připraveni na únorovém zasedání zastupitelstva schválit a následně předložit zákonodárnou iniciativu sami,“ řekl hejtman.

„Budeme požadovat vynětí neuvolněných funkcionářů z kategorie tzv. veřejných funkcionářů a nahlížení veřejnosti na oznámení na žádost nikoli anonymní, ale takovou, která bude standardním způsobem podepsaná. Nesouhlasíme také s tím, aby nad rámec zákona existovala aplikace, kde je pouze „na kliknutí“ možné získat informace bez jednoznačné identifikace osoby, která to žádá,“ uvedl Martin Netolický a dodal: „Pokud se chceme takto postavit k samosprávám obecně, pak začínám mít jisté obavy o garantovanou nezávislost samospráv na státu.“


Na setkání se hejtman vyjádřil také k tématu zimní údržby silnic. Tu nově od 1. listopadu nezajišťuje Správa a údržba silnic Pardubického kraje, ale Ředitelství silnic a dálnic. „Včera byla na silnicích v našem kraji situace nejhorší v celé republice, což považuji za hazard se zdravím i majetkem. Je to způsobeno tím, že Ministerstvo dopravy zatím nebylo schopno vysoutěžit dodavatele údržby. Působí zde tedy dva dodavatelé, a to pouze na rok, což pro ně není příliš motivující například k pořízení techniky,“ řekl hejtman.

Mezi další témata krajského semináře patřily třeba také závěry Národní konference Venkov, která se uskutečnila na začátku listopadu, nebo aktuální činnost Sdružení místních samospráv České republiky.

Pardubickenovinky.cz informovala Bc. Karolína Frýdová za Pardubický kraj.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:arch.pk)