Svátek má: Valérie

Regiony

Velikost textu:

Nehoda autobusu prokázala, že cvičení složek IZS mají smysl

Nehoda autobusu prokázala, že cvičení složek IZS mají smysl

Cvičení složek IZS mají smysl. Postup záchranářů byl perfektní, říká hejtman Netolický.

Cvičení IZS
20. října 2018 - 11:30

Čtvrteční nehoda linkového autobusu nedaleko Časů prokázala, jak důležitá jsou pravidelná cvičení složek integrovaného záchranného systému. Při nich je testována nejen práce a připravenost jednotlivých složek IZS, ale především jejich vzájemná komunikace a koordinace. Podle hejtmana a předsedy Bezpečnostní rady Pardubického kraje Martina Netolického rozhodně není na místě kritizovat jednotlivá cvičení jako zbytečná. Hejtman zároveň potvrdil, že kraj bude ve spolupráci se složkami IZS v těchto simulacích pokračovat i nadále.

„Když jsme v úterý společně s kolegy z integrovaného záchranného systému sledovali postup policie, hasičů a záchranářů v rámci cvičení Tunel 2018, nikdo z nás si ani ve snu nepředstavoval, že se toto cvičení stane o pouhé dva dny později realitou. V rámci simulace v Hřebečském tunelu byla koordinace jednotlivých složek výborná. Ještě důležitější však je, že i v reálné situaci proběhlo ze strany záchranářů vše s maximální profesionalitou, rychlostí a precizností. Za to bych jim chtěl velice poděkovat. Právě proto, že nikdy nevíme, k jaké situaci může v reálu dojít, snažíme se každoročně pořádat různě zaměřená cvičení, při kterých můžeme všechny složky IZS připravovat a cvičit,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Krajští policisté získají 200 tisíc na prevenci

„Velmi nemile mne překvapily některé vzkazy veřejnosti, že jsou obdobná cvičení nesmyslná a pouze obtěžují řidiče. Každý z nás si musí uvědomit, že se může někdy dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc profesionálů, kteří musí být na obdobné mimořádnosti připraveni. Jinou možnost, než simulovat reálnou událost se všemi jejími náležitostmi, však nemáme, a proto budou tato cvičení na různá témata i nadále pokračovat,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Pardubickenovinky.cz informoval Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:hzsmsk)