Svátek má: Jeroným

Regiony

Velikost textu:

Na zimní údržbě ušetřili silničáři Pardubického kraje 25 milionů

Na zimní údržbě ušetřili silničáři Pardubického kraje 25 milionů

Silničáři Pardubického kraje díky mírné zimě nevyráželi do terénu tak často jako v letech předchozích.

Ilustrační foto
20. března 2020 - 11:30

Teplejší počasí tak usnadnilo jejich práci, ale také dopomohlo ušetřit nemalou částku. Ta bude využita na modernizaci pracovních strojů, údržbu komunikací či obnovu dopravního značení. Letošní zimní sezona na krajských silnicích tak byla úspěšná.

Silnice II. a III. třídy v majetku regionu udržuje nejenom v zimě Správa a údržba silnic Pardubického kraje. Její zaměstnanci celoročně pečují o 3 123 kilometrů vozovek, 809 mostních objektů, stovky silničních propustů a také jeden tunel. O práci tedy není nouze, a právě v zimě je to teprve nesnadné.

Jaká byla letošní zimní sezona na krajských silnicích sdělil náměstek hejtmana zodpovědný za dopravu a dopravní obslužnost Michal Kortyš: „Letošní zima byla klimaticky mírná, což pro nás znamenalo nižší nároky při péči o krajské komunikace. Silničáři byli připraveni vyrazit do akce po celou dobu zimního období, avšak nemuseli do terénu tak často jako v předchozích letech. Díky teplejším dnům nám vyzbyly i zásoby posypového materiálu, které uschováme k použití pro nadcházející zimu. Protože zima byla opravdu mírná, podařilo se při údržbě silnic ušetřit více než 25 milionů korun.“

Ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec prozradil, jaké kroky s ušetřenými penězi plánují: „Zbylé finance chceme využít co nejefektivněji. Zaměříme se na zlepšení základní péče o naše silnice. Již průběžně se věnujeme údržbě vegetace u našich komunikací, spravujeme krajnice či příkopy. Cílíme také na výspravu a obnovu směrových sloupků a dopravních značek.“

SÚS také chystá část úspor investovat do modernizace techniky. „Plánujeme nákup soupravy pokladače emulzních silničních nátěrů, který dokáže letos vyspravit přibližně půl milionu metrů čtverečných krajských silnic. Dále se chystáme pořídit také zametací samosběrné vozidlo či speciální radlice,“ dodal ředitel Němec.

Radě Pardubického kraje podá náměstek hejtmana Michal Kortyš návrh na převod 16 mil. Kč  z provozních prostředků do prostředků investičních tak, aby krajští silničáři mohli potřebnou techniku pro údržbu silnic nakoupit.„Rád bych poděkoval všem silničářům, kteří byli po celou dobu v pohotovosti a plynule přešli na tu hodně mravenčí a nikdy nekončící práci podél komunikací. Letošní sezonu hodnotím z pozice silničářů a díky bláznivému počasí za zkoušku ostražitosti a trpělivosti,“ zakončil Michal Kortyš.

Pardubickénovinky.cz informoval Martin Madejewský, DiS. za Pardubický kraj.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:pk)