Svátek má: Ivona

Regiony

Velikost textu:

Na TECHNOhrátkách ve Chvaleticích vyrobili žáci hrací kostku

Na TECHNOhrátkách ve Chvaleticích vyrobili žáci hrací kostku

Na TECHNOhrátkách ve Chvaleticích vyrobili žáci hrací kostku z oceli a dozvěděli se, že i dívky se živí volantem.

TECHNOhrátky ve Chvaleticích
13. října 2022 - 11:30

Před lety to byly kovové růže nebo krbové lopatky, letos hrací kostky z oceli. Všech 108 žáků z devíti základních škol, kteří se ve středu 12. října zúčastnili TECHNOhrátek ve Středním odborném učilišti zemědělském Chvaletice, si opět odvezlo domů vlastnoruční výrobek. Aby se kostka povedla, museli se hodně snažit a prokázat hodně zručnosti při práci s rýsovací jehlou, pilníkem, důlčíkem či vrtákem. To však byla pouze část bohatého programu, který pro ně byl připraven při seznamce s univerzálním oborem „devatera řemesel“ – opravář zemědělských strojů.

Na účastníky akce z Pardubicka, Chrudimska i sousedního spádového okresu Kutná Hora, kteří se v převážné většině zúčastnili TECHNOhrátek poprvé v životě, čekaly pestré aktivity. Vyzkoušeli si demontáž a montáž kol u osobního automobilu nebo seřízení vstřikovacího zařízení na určitý otvírací tlak. Kromě toho je strhla jízda na trenažerech a za odborné asistence absolvovali také slalom za volantem moderního traktoru s vlekem.

Benefity v ceně 120 000 korun.
„Chvaletické učiliště nabízí nejuniverzálnější ze všech oborů. Jeho absolventi tak mají zabezpečené zaměstnání a široké uplatnění a jsou zaměstnavateli rozebráni už v průběhu studia. Navíc škola žákům umožňuje získat zdarma řidičské průkazy na osobní vůz, nákladní automobil a traktor i svářečská oprávnění na elektrický oblouk a autogen,“ řekl v rámci slavnostního zahájení v Kulturním domě ve Chvaleticích Martin Kiss, vedoucí odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje.

Mimochodem, cena všech řidičských a svářečských benefitů dosahuje částky 120 000 korun. Kvalifikace, jakou jsou absolventi tohoto učiliště vybaveni, je předurčuje například k profesi automechanika, řidiče, zámečníka, nástrojáře, obráběče kovů, klempíře, opraváře nebo pracovníka v zemědělství.

Školáky přišly pozdravit a motivovat k výběru oboru rovněž starostky Chvaletic – bývalá Zdeňka Marková i nově designovaná Renata Dymešová – a spolu s nimi i ředitelka společnosti Agrovenkov Petra Vaňousová.

Na začátku byl polotovar
Na šesti speciálních pracovištích se prezentovaly vesměs „chlapecké“ činnosti. Názvy šesti speciálních pracovišť odrážely náplň jednotlivých profesí – stanoviště klempírna a zámečnická dílna reprezentovala kovoobory, motorárna, servisní dílna, autoškola a dopravní hřiště zase automobilní zaměření. Během nabitého programu stihli aktéři TECHNOhrátek  i malé občerstvení, které pro ně učiliště přichystalo.

Na TECHNOhrátkách se však v některých výpravách objevila také děvčata, která se připravených aktivit nezalekla a práce s nejrůznějšími nástroji i technickými pomůckami jim šla krásně od ruky. V SOU zemědělském Chvaletice aktuálně studují dvě děvčata, ale jak pamětníci připomínají: „Už máme i absolventku, která se úspěšně živí volantem jako řidička kamionu.“

Automobilní TECHNOhrátky v Ústí nad Orlicí

„Nejrušněji bylo v klempírně a poté v zámečnické dílně. Školáci tam obdrželi polotovar v podobě železné kostky, který museli finálně dopracovat. Po pečlivém rozměření přišla na řadu rýsovací jehla, následně označení příslušné číselné hodnoty na jednotlivých stranách důlčíkem a na závěr vyvrtání dírek vrtákem a vypilování. Výsledkem veškerého snažení tak byla nezničitelná, a přitom elegantní hrací kostka,“ popsal výrobu památečního artefaktu Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

V tradičních soutěžích se nejúspěšnějším školním družstvům rozdělovaly velké ovocné dorty. V manuálních činnostech zvítězili žáci Základní školy Masarykovo náměstí z Přelouče, ve vědomostním kvízu „Hej Ty, víš to?!“ byla nejúspěšnější výprava Základní školy Lázně Bohdaneč.

Za svou existenci dosud uspořádaly TECHNOhrátky 118 akcí v šestadvaceti středních odborných školách v Pardubickém kraji. Při těchto seznamkách s řemesly prezentovaly aktivním způsobem ukázky 69 oborů z oblasti strojírenství, stavebnictví, elektrotechniky, zemědělství, zahradnictví, gastronomie a služeb. Zúčastnilo se jich celkem 15 275 žáků ze 121 základních škol – 113 jich přitom bylo z Pardubického kraje a mj. dvě také z polských měst Miedzylesie a Domaszków.

Pardubickénovinky.cz informoval   Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:TECHNOhrátky)Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
60%