Svátek má: Bernard

Regiony

Velikost textu:

Mladí hudebníci přesvědčovali odbornou komisi o svém talentu

Mladí hudebníci přesvědčovali odbornou komisi o svém talentu

U talentových zkoušek musí uchazeči projít třemi částmi. První je písemný test z hudební teorie, poté následuje zkouška z všeobecné hudebnosti a talentová zkouška.

Talentovky na konzervatoři
22. ledna 2018 - 11:30

Zpěváci, houslisté i klavíristé. Ti a mnoho dalších hudebně nadaných zájemců o studium v uplynulém týdnu absolvovalo talentové zkoušky na Konzervatoři Pardubice. Zda odbornou komisi přesvědčili, se dozví na začátku února.

„Pardubická konzervatoř je střední škola, která vychovala řadu významných hudebníků, zpěváků a dirigentů. Absolventi školy v současné době dosahují četných úspěchů na koncertních podiích, a to i na mezinárodním poli. Koncertní činnost je již součástí samotného studia na konzervatoři. Z absolventů konzervatoře se stávají i učitelé v základních uměleckých školách,“ řekl radní pro školství Bohumil Bernášek. „Přeji konzervatoři hodně talentovaných žáků, kteří nás budou obohacovat o umělecké zážitky a okouzlovat hudbou,“ dodal radní.

„Přihlásilo se nám téměř 100 adeptů, kapacity nám však dovolují přijmout pouze 30 studentů na prezenční a 12 na kombinované studium,“ řekl ředitel pardubické konzervatoře Dalibor Hlava. Právě o kombinované studium je na této škole velký zájem. „Letos se hlásí 44 zájemců. Jedná se většinou o dospělé, kteří učí na základních uměleckých školách a potřebují si v tomto směru doplnit aprobaci,“ dodal ředitel.

Ze všech zájemců byli jako obvykle nejpočetnější zpěváci. „Největší zájem je každoročně o zpěv. Naopak problémy jsou u některých dechových nástrojů, jako je lesní roh, fagot nebo hoboj,“ podotkl Dalibor Hlava s tím, že menší zájem je i o studium dirigentství. Celkem konzervatoř vyučuje čtyři dirigenty, letos se hlásí jeden.

U talentových zkoušek musí uchazeči projít třemi částmi. První je písemný test z hudební teorie, poté následuje zkouška z všeobecné hudebnosti a talentová zkouška. V případě zpěvu musí uchazeč odzpívat tři písně, předvést svůj rozsah a zarecitovat báseň. U nástroje předvádí své technické dispozice a přednesovou literaturu.


Konzervatoř Pardubice, do které se sjíždějí studenti z celé republiky, je šestiletá odborná škola uměleckého směru. Žáci mohou po ukončení čtvrtého ročníku složit maturitní zkoušku, šestileté studium se ukončuje absolutoriem. Absolvent získá diplom s titulem diplomovaný specialista.

Úspěšní uchazeči mohou studovat hru na smyčcové nástroje, tedy housle, violu, violoncello, kontrabas a hru na dechové nástroje, jako je flétna, hoboj, klarinet, fagot, saxofon, lesní roh, trubka, trombón a tuba. Vystudoval lze na pardubické konzervatoři i hru na klavír, varhany, akordeon, kytaru, bicí nástroje či sólový (klasický) zpěv a dirigování.Pardubickenovinky.cz informovala Bc. Karolína Frýdová za Pardubický kraj.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:arch.pk)