Svátek má: Josef

Regiony

Velikost textu:

Mezinárodní den sester v Onkologickém centru Multiscan Pardubice

Mezinárodní den sester v Onkologickém centru Multiscan Pardubice

Od roku 1971 je 12. května na celém světě oslavován den sester u příležitosti výročí narozenin Florence Nightingale.

Den sester
12.květen 2017 - 11:30
K těmto oslavám se připojila s předstihem již tradičně připojilo i Onkologické centrum Multiscan Pardubice. Své uznání v tento den vyjádřila sestrám i radiologickým asistentkám MUDr. Iveta Kolářová, Ph.D, náměstkyně pro radiační a klinickou onkologii, která jednotlivým sestrám předala růži s poděkováním za jejich obětavou práci.

Z historie českého ošetřovatelství. Počátky českého ošetřovatelství sice sahají již do 10. století, kdy vznikaly první hospice a náboženské řády zřizovaly první špitály, avšak tehdejší ošetřovatelství poskytovalo laickou službu a bylo prováděno bez odborného vzdělání. V Čechách se první ošetřovatelské školy po vzoru Nightingalové otevřely až v letech 1874 a 1916 a jejich absolventky byly průkopnicemi ošetřovatelského vzdělávání u nás. O dva roky později byla v Praze zřízena vyšší sociální škola, která v rámci jednoletého studia připravovala sociální pracovníky (později diplomované sestry) pro samostatnou práci v terénu. Rozvoj zdravotnického školství v dalších letech přerušila válka, a sestry se mohly začít znovu vzdělávat až po roce 1945. Nová éra českého ošetřovatelství se datuje od roku 1989, kdy se ošetřovatelství z hlediska vzdělávání, praxe a legislativy transformovalo a zdravotní sestry od té doby mají daleko větší možnosti rozvoje a výkonu práce než dříve.

Téma v roce 2017: Role sester v dosažení cílů udržitelného rozvoje. Zdravotní sestry představují v léčbě pacientů nezastupitelný prvek. Jsou přítomny nejen při zrodu nového života, pomáhají zmírňovat utrpení pacientů, ale mnohdy je doprovázejí i při cestě poslední. Jsou nejen zručné a obětavé, ale také vzdělané a empatické. Ocenit jejich práci je tedy více než na místě. Při příležitosti oslav Mezinárodního dne sester vyhlašuje od roku 1988 Mezinárodní rada sester (ICN) každoročně klíčová témata v oblasti ošetřovatelství a upozorňuje na celosvětové problémy. V roce 2017 se diskuze povede nad tématem "Sestry: v čele dosažení cílů udržitelného rozvoje". V letošním roce publikace této organizace nabízí řadu případových studií, které dokazují, jak vynikající práci sestry po celém světě odvádí v oblasti zlepšení přístupu ke zdravotní péči, vzdělávání široké veřejnosti či výživy. Upozorňuje na skutečnost, že sestry jsou pro dosažení cílů udržitelného rozvoje zcela nepostradatelné.


„Zdravotní sestra je v žebříčcích prestižních povolání umístěna vysoko, ale společnost si ve skutečnosti často moc neuvědomuje, co profese zdravotní sestry vyžaduje. Je to několik povolání obsažených v jednom. Povolání zdravotní sestry je obtížné a jsou na něj kladeny velké nároky. Práce je svázána mnoha předpisy. Sestra musí být sociálně kompetentní, aby mohla poskytnout nejlepší možnou péči. Sestra je komunikační bod mezi lékařem a pacientem. Komunikační bod mezi laboratoří, lékárnou a ostatními odděleními nemocnic. Celoživotně se vzdělává, musí být usměvavá, rychlá, vstřícná, obětavá. Často pracuje ve stresu, přizpůsobuje se rychle novým změnám, které je nucena neustále sledovat. Stále však strana 2 z 2 hlavní motivací pro povolání sestry je a bude především uspokojení z pomoci druhým. Proto poděkování za práci v dnešní den nám bylo velkým potěšením,“ řekla Bc. Lenka Sprateková, staniční sestra radioterapie.

„Pro vedení našeho onkologického centra jsou nejcennější lidé, kteří zde pracují. Obdivujeme naše sestřičky nejen za jejich odbornost, ale i to, že jsou milé k našim pacientům a vedle toho zvládají starost o své rodiny. Bez jejich náročné a zodpovědné práce by naše onkologické centrum nemohlo poskytovat tak kvalitní služby. Proto tento symbolický den považujeme za tak významný,“ uvedl MUDr. Vít Ulrych, lékař a tiskový mluvčí.

Pardubickenovinky.cz informoval MUDr. Vít Ulrych, lékař a tiskový mluvčí, Onkologické centrum Multiscan Pardubice.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:multisan)