Svátek má: Taťána

Regiony

Velikost textu:

Malá obec je domovem tří významných památek

Malá obec je domovem tří významných památek

Na turistické mapě Pardubického kraje se objevuje také jedna vcelku malá obec, která leží mezi Jevíčkem a Moravskou Třebovou.

Bývalá fara
16. února 2020 - 11:30

Jmenuje se Křenov a žije v ní necelých 400 obyvatel. Jak se přesvědčil 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, není jednoduché starat se o tři významné barokní památky, které tu mají. Proto i tady částečně spoléhají na krajské dotace.

„V Křenově se nachází tři barokní perly z počátku 18. století – bývalá fara, kterou zrekonstruovali a provozují soukromníci, do dálky odtud svítí kostel sv. Jana Křtitele, který je v majetku církve, a o nádhernou hřbitovní kapli sv. Isidora ve formě rotundy se stará obec,“ rekapituluje jen ty největší místní památky Roman Línek a pokračuje: „V posledních třech letech pomohly krajské dotace jak kapli, která už není spojována jen se hřbitovem, ale konají se tu i svatby a další malé slavnosti, tak i kostelu, kterému jsme přispěli na opravu střechy. Myslím, že právě takové památky patří ke kulturnímu dědictví naší země.“


Bývalá fara

Kostel sv. Jana KřtiteleO jejich výstavbu se před téměř třemi sty lety zasloužil farář jezuita Johann Benedikt Rustic Schindler pod patronátem knížete Josefa Johanna Adama z Liechtensteina.
 
Restaurovaná kaple sv. Isidora byla znovu otevřena veřejnosti v loňském roce. „Kaple je v majetku obce, je nádherně vyzdobená freskami a má unikátní slavnostní atmosféru. Zájemci o prohlídku se mohou domluvit na obecním úřadu, jinak se kaple otevírá pouze při zvláštních příležitostech,“ uvedl starosta Václav Dvořák.

Kromě toho u fary najdete i sochu Panny Marie Immaculaty z období před rokem 1734 nebo pranýř z roku 1732, opatřený železným opásáním a řetězem, kterým se poutali provinilci při odpykávání trestu. Před každým trhem byl pranýř opatřen železným ramenem s neseným mečem jako znak spravedlnosti trhu.

Obec Křenov samozřejmě žije i současnými problémy jako je výstavba části vodovodu, kanalizace, třídění odpadu či oprava obecní hospody. Největší současnou akcí je zateplení budovy školy, která má v Křenově I. i II. stupeň, a na kterou dojíždějí i děti z okolních obcí.  Zatím se podařila první etapa, na další shání obec peníze. Místní hasiči si s pomocí Pardubického kraje pořídili nový hasičský vůz Ford Transit a sportovci zase sekačku na trávu.
 
Pardubickénovinky.cz informovala PhDr. Zuzana Nováková, tisková mluvčí Krajského úřadu Pardubického kraje.

(red,pardubickenovinky.cz,foto:pk)