Svátek má: Berta

Regiony

Velikost textu:

Loutkářství je východočeským fenoménem

Loutkářství je východočeským fenoménem

U příležitosti veletrhu cestovního ruchu Infotour a cykloturistika se v královéhradeckém kongresovém centru Aldis sešli představitelé obou východočeských krajů, které propagují turistický ruch společně.

Loutkářská Chrudim
13.březen 2017 - 11:30

A protože letošním ústředním tématem je loutkářství, byla přirozenou součástí veletrhu i odborná konference na toto téma.

V závěru loňského roku bylo české a slovenské loutkářství zapsáno na Seznam nemateriálního dědictví UNESCO. „Pro východočeské patrioty je jistě potěšující fakt, že vůbec prvním impulsem k úvahám o cestě do UNESCO byl úspěšný zápis Východočeského loutkářství na Seznam nemateriálních statků tradiční a lidové kultury ČR v prosinci roku 2012, k němuž dali podnět amatérští a profesionální loutkáři spolu s  Královéhradeckým a Pardubickým krajem,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

„Pardubický kraj má na seznamu UNESCO dvě položky – Zámek Litomyšl a masopustní obchůzky na Hlinecku a nyní usiluje o zapsání kulturní krajiny Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem,“ připomenul na konferenci 1. náměstek hejtmana Roman Línek a pokračoval: „Zapsání je ale jedna věc, stejně důležité bude tuto skutečnost dobře zhodnotit. Mít turistům co nabídnout nejen k prohlédnutí, ale také k zážitku, k vyzkoušení, a  tomu také na místě přizpůsobit služby a infrastrukturu. Přál bych si, abychom uměli v obou našich krajích dobře využít i fenomén loutkářství.“


Na konferenci se veřejnosti představilo bohatství historických marionet z tzv. rodinného stříbra, které ve svých sbírkách opatruje Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi. Vzácné loutkářské artefakty jsou k vidění také v regionálních expozicích v Nové Pace, Jaroměři, Kuksu, Dobrušce, na zámcích Humprecht, Choltice a nejnověji i v Kvasinách.

„Velkým svátkem loutkářství je každoročně národní festival Loutkářská Chrudim, který je jednou z význačných akcí zapsaných do dokumentu Tvář kraje,“ dodal Línek.

Světové renomé v novodobé historii získalo východočeské loutkářství především zásluhou profesionálního Divadla Drak z Hradce Králové. Jakou roli tento špičkový soubor hraje v propagaci českého loutkářství v zahraničí i v současnosti, přiblížila Nina Malíková, předsedkyně českého centra UNIMA.

Pardubickenovinky.cz informovala PhDr. Zuzana Nováková za Pardubický kraj.

(jv,Pardubickenovinky.cz foto:Ivo Mičkal)