Svátek má: Václav

Regiony

Velikost textu:

Línek: V Jaroměřicích bychom chtěli rozšířit památkovou ochranu

Línek: V Jaroměřicích bychom chtěli rozšířit památkovou ochranu

Jedna ze vzácných barokních památek Pardubického kraje sídlí v jeho jihovýchodním cípu, na kopci nad Jaroměřicemi. 

Poutní areál s kostelem Povýšení svatého Kříže na Kalvárii
7. února 2020 - 11:30

„V Jaroměřicích bychom chtěli rozšířit památkovou ochranu na celý poutní areál. Poutní komplex zvaný Kalvárie s věrnou kopií Božího hrobu byl teprve před pár lety prohlášen národní kulturní památkou," říká starostka Iveta Glocová.

Není však jediným subjektem obce, který čerpá dotace Pardubického kraje. Na jejich využití se přijel podívat 1.náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, kterého s plány města seznámila starostka Iveta Glocová.

„Téměř šest a půl milionu korun z krajského rozpočtu pomohlo Jaroměřicím v posledních třech letech s rekonstrukci kanalizace, což je v době nedostatku vody skutečné dobrá investice. Další krajské prostředky pak jdou zejména do památek,“ uvedl Roman Línek a pokračoval: „Přesvědčil jsem se, že obecní zastupitelstvo je zde velmi akční. Postupně opravují renesanční zámeček, ve kterém sídlí nejen obecní úřad, ale také mateřská škola. Jsou tu krásná dochovaná sgrafita, která už potřebují opravit, což se může uskutečnit za pomoci našich dotačních programů letos a v následujících letech.“

Paní starostka se pochlubila také tím, jak obec vykupuje a opravuje staré domy, kde pak nabízí nájemní bydlení či služby občanům. Nejnovějším počinem je rekonstrukce knihovny.

„Knihovna je pro nás i centrem kulturního života. Chodí sem mládež, ale v nové výstavní síni máme také cvičení pro ženy, besedy, koncerty, promítání, tvořivé dílny a spoustu dalších akcí. Hodně to tady prokouklo. Teď ještě chceme vylepšit zázemí pro venkovní posezení s koncerty a různými akcemi, které se konají na přilehlém dvorku se zázemím ve staré stodole,“ představila aktivity v knihovně Iveta Glocová.

Pardubický kraj pomohl s obnovou několika kamenných křížků a drobných památek, ale hlavní pozornost je soustředěna na poutní areál Kalvárie se sousední Kněžskou rezidencí a křížovou cestou od kostela Všech svatých v Jaroměřicích.


„Nelíbí se nám, že ochranu požívají pouze pozemky pod jednotlivými objekty, ale okolí těchto staveb je bez jakékoliv památkové ochrany. Rádi bychom iniciovali rozšíření ochrany o navazující pozemky. Už prvotní kompozice tohoto místa počítala s jeho uplatněním v okolní krajině, a takhle to nemá logiku, kterou areál dostal v době svého založení,“ řekl Roman Línek.

Nadační fond poutního místa Kalvárie Jaroměřice má dokonce zpracovanou studii na vybudování  relaxační zahrady u Kněžské rezidence. „Jenže vzhledem k tomu, že sousedící pozemek vedle fary nepožívá památkovou ochranu, nedosáhneme na evropské dotace,“ postěžovala si starostka.


Kalvárie v roce 2013 slavila 300 let od založení. Její vznik na vrchu nad vesnicí je spojen s vděčností za odvrácení morových ran a také za to, že manželka barona Františka Michala Šubíře Johana Konstancie přežila ve zdraví těžký porod. Exteriéry kostela byly opraveny z příspěvků státu, Pardubického kraje a také z darů od jednotlivců a firem poskytnutých Nadačnímu fondu poutního místa Kalvárie od roku 2004 do roku 2019. V současnosti se zde realizuje evropský projekt na Kněžskou rezidenci a restaurování interiérů. Poutní areál spadá pod farnost Jaroměřice a je spravován řeholníky kongregace pasionistů. Je duchovním sídlem Řádu Božího hrobu v České republice.

Poutě se tu konají  vždy sedmou neděli po Velikonocích a nejbližší neděli k datu 14. září.

Pardubickenovinky.cz informovala PhDr. Zuzana Nováková Pardubický kraj.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:pk)