Svátek má: Ivona

Regiony

Velikost textu:

Línek je nadále předsedou České národní delegace ve Výboru regionů

Línek je nadále předsedou České národní delegace ve Výboru regionů

Roman Línek byl opětovně zvolen místopředsedou Evropského výboru regionů.

Roman Línek
6. července 2022 - 11:30

Brusel – Evropský výbor regionů (EVR), který je hlasem zástupců místních a regionálních samospráv všech členských zemí, tento týden obnovoval své předsednictvo. Novým předsedou se stal Portugalec Vasco Alves Cordiero, předseda regionální vlády Azorských ostrovů.  Náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek byl na další 2,5leté  období opět zvolen místopředsedou EVR a zůstává i nadále předsedou České národní delegace ve Výboru regionů.

Součástí dvoudenního plenárního zasedání v Bruselu bylo také vystoupení místopředsedy české vlády Ivana Bartoše, který prezentoval priority nastupujícího českého předsednictví. Jsou jimi zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny, energetická bezpečnost, posílení evropských obranných kapacit a bezpečnost kybernetického prostoru, strategická odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí.

V diskuzi vysvětlil Roman Línek i heslo českého předsednictví Evropa jako úkol. „Vracíme se k úvaze českého prezidenta Václava Havla, kterou pronesl v roce 1996 při udělování Ceny Karla Velikého v Cáchách. Tenkrát vyzval Havel Evropany k tomu, aby znovuobjevili své svědomí a přijali zodpovědnost za globální ekologické, sociální a ekonomické problémy. Dnes, při ruské válečné agresi na Ukrajině, chápeme toto heslo také jako výzvu k přijetí zodpovědnosti a rozhodnému jednání na základě hodnot, které nám ukládá svědomí. Evropa jako úkol pro všechny účastníky potřebuje nově promyslet, přebudovat a posílit, aby obstála i v dalších letech.“

Evropský výbor regionů bude na podzim jednat také v České republice. „Přípravy jsou v plném proudu, jednat se bude nejen v Praze, ale také v Pardubicích, Brně, Valticích a Liberci. Pardubic se bude týkat část jednání předsednictva této evropské instituce, ve kterém budeme 15. září prezentovat jak naši pomoc Ukrajině, tak i významný projekt rekonstrukce Automatických mlýnů podpořený z unijních fondů,“ uzavřel Línek.Pardubický kraj přivítá české předsednictví slavnostním modrým nasvícením dnes večer u budovy bývalé reálky a bude se spolupodílet na dalších akcích předsednictví.

Pardubickénovinky.cz informovala PhDr. Zuzana Nováková za Pardubický kraj.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:arch.kú)Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
60%