Svátek má: Vratislav

Regiony

Velikost textu:

Kůrovec mění naše lesy. Důležitá bude odborně vedená obnova

Kůrovec mění naše lesy. Důležitá bude odborně vedená obnova

Hlavním tématem odborného semináře, který se uskutečnil v Domě techniky v Pardubicích, byla obnova lesů po kůrovcové kalamitě.

Ilustrační foto
9. listopadu 2023 - 11:30

Za podpory Pardubického kraje jej zde uspořádala Česká lesnická společnost. Ačkoliv lesníci i veřejnost vnímají kalamitní situace jako mimořádné, lesní hospodářství jim v minulosti čelilo již několikrát. Aktuálně dramatický pokles smrkových lesů však vede k zásadní proměně porostů.

Odborné konference pod názvem Cyklus kalamit od kůrovce až k obnově lesa se zúčastnil krajský radní pro zemědělství, venkov a životní prostředí Miroslav Krčil. „Pardubický kraj konání semináře podpořil, protože si plně uvědomujeme důležitost obnovy lesních porostů po kůrovcové kalamitě. Primárně ale musí docházet k obnově lesů na základě odbornosti, nikoliv pod tlakem aktivistických přístupů. Potřebujeme zajistit nejenom základní odolnost lesních porostů proti budoucím hrozbám. K celé problematice musíme přistupovat tak, abychom pro příští generace dokázali zachovat pokud možno všechny funkce lesa, tedy i hospodářskou. Vždyť dřevo jako surovina má a jednoznačně bude mít svoji nezastupitelnou úlohu z pohledu udržitelného rozvoje i v budoucnosti. Proto je potřeba dělat rozhodnutí týkající se tvorby pravidel pro obnovu na základě diskuse se skutečně odbornou veřejností. Když jiný přístup by se nám podle mého názoru v budoucnu zle vrátil,“ řekl radní Krčil.

Pardubickénovinky.cz informoval Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:arch)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%