Svátek má: Drahoslava

Regiony

Velikost textu:

Krajští radní: Mnoho sociálních služeb zůstane „na holičkách“

Krajští radní: Mnoho sociálních služeb zůstane „na holičkách“

Řešení navrhované ministryněmi nechá stále mnoho sociálních služeb na holičkách.

Domov pro seniory
13. června 2019 - 11:30

Náměstci hejtmanů a radní pro sociální péči z jednotlivých krajů jsou letos v nezáviděníhodné situaci. Vláda, která navýšila platy a příplatky v sociálních službách tento rozdíl ve státním rozpočtu nepromítla a řešení, na kterém se dohodly minulý týden ministryně Schillerová a Maláčová, je podle zodpovědných radních pouze částečnou záplatou a nechává mnoho sociálních služeb v nejistotě. Včera se proto setkali v Praze a vydali společné prohlášení.

„Návrh řešení na první pohled vypadá, že se potřebné dvě miliardy do krajů dostanou, ale ve skutečnosti tomu tak není,“ říká radní Pardubického kraje Pavel Šotola a vysvětluje: „Z rozpočtu přijde jedna miliarda a další prostředky v hodnotě 1,5 miliardy jsou z Operačního programu Zaměstnanost (OPZ). Ten je rozložený na tři roky a tyto finance bude možné použít nejdříve od poloviny letošního roku, a to pouze pro některé preventivní služby. Na příkladu Pardubického kraje to znamená, že nám nyní na sociální služby chybí 110 milionů korun a z první miliardy dostaneme 53,7 milionu a z OPZ můžeme pro letošní rok získat maximálně 17 milionů korun. Stále nám tedy bude chybět téměř 40 milionů korun, a to především pro pobytové služby.“

Čerpání prostředků z Operačního programu Zaměstnanost je administrativně velmi složité. „Financování sociálních služeb z prostředků OPZ zpětně od 1. ledna 2019 považuji za naprosto nereálné. V tuto chvíli nemáme uzavřené smlouvy, ani nemáme k dispozici smluvní podmínky a nelze tedy garantovat, že splníme podmínky případného financování, jako jsou vykazování práce s klienty, povinná publicita, povinné indikátory. Jako nejbližší možný termín považuji začátek července 2019, a to za předpokladu znalosti podmínek jejich čerpání,“ uvádí Jiří Pitaš ředitel SKP Centra v Pardubicích.

Burza filantropie nadchla i hosty z Gruzie

Radost z tohoto řešení nemají ani provozovatelé pobytových sociálních služeb, kde je situace v letošním roce kritická. Například ředitel Domova pro seniory ve Sloupnici Miroslav Šteyer k tomu poznamenává: „Při tomto návrhu nám bude chybět přibližně 3,7 milionu korun, což jsou platy našich zaměstnanců na dva měsíce, a k tomu nesmí v zimě mrznout.“ Pokud by situaci měl řešit zřizovatel domova, což je v tomto případě obec, znamenalo by to pro ni věnovat na provoz 25 – 30 procent z rozpočtového určení daní."

Pardubickénovinky.cz informovala  PhDr. Zuzana Nováková, tisková mluvčí, Krajský úřad Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:arch. Domov pro seniory GrandPark)