Svátek má: Berta

Regiony

Velikost textu:

Kraj vybuduje provozní budovu u tvrze Bouda

Kraj vybuduje provozní budovu u tvrze Bouda

I přesto, že projekt výstavby provozní budovy u tvrze Bouda nebyl vybrán pro podporu z evropských fondů, bude Pardubický kraj v tomto projektu i nadále pokračovat.

Tvrz Bouda
8.březen 2017 - 07:30

Uvolní tak prostor pro další expozice. Na jednání oznámil hejtman Martin Netolický, že tuto potřebnou stavbu bude kraj financovat ze svých zdrojů. Tvrz Bouda, která je v majetku kraje, patří mezi důležité a turisticky hojně navštěvované součásti pevnostní oblasti na Králicku.

„Jako vlastník budovy jsme se před časem rozhodli k rozsáhlým investicím, které mají za cíl ještě více zatraktivnit toto místo pro návštěvníky. Celkové investice do objektu budou přesahovat 30 milionů korun,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

„Provozní budova v těsném sousedství tvrze Bouda jednoznačně odlehčí samotnému objektu tvrze. V současné době jsou provozní záležitosti včetně pokladny nebo občerstvení umístěny nedaleko vchodu do objektu, což omezuje možnost využití pro expozici. V dalších etapách budeme řešit samotnou náplň jednotlivých expozic a případné úpravy interiéru,“ sdělil hejtman Martin Netolický.


Prvním nutným krokem byla elektrifikace
Již v minulém roce kraj dokončil první nezbytnou součást plánů na zvýšení atraktivity tvrze. Jednalo se o napojení na elektrickou rozvodnou síť za částku přesahující 11 milionů korun. „Chybějící napojení bylo pro provoz a další rozvoj velmi limitující, protože jsme se museli spoléhat na dieselové generátory, jejichž provoz byl příliš nákladný,“ řekl hejtman Martin Netolický, s tím, že tvrz Bouda patří mezi symboly pohraničního opevnění, a proto chce kraj zajistit její další rozvoj.

Dělostřelecká tvrz Bouda, kterou ročně navštíví 14 tisíc turistů, je jedním z mnoha objektů československého opevnění, jež bylo budováno ve třicátých letech minulého století. Je jednou z pěti stavebně dokončených tvrzí a jako jediná z nich je dnes ve své původní podobě přístupná veřejnosti. Tvoří ji pět objektů (srubů), postavených v nejvyšším stupni odolnosti. Stropy a stěny orientované směrem k nepříteli jsou tvořeny vrstvou železobetonu o tloušťce 3,5 metru. Měly odolávat účinkům všech tehdy známých zbraní.

Pardubickenovinky.cz informoval Bc. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:arch)