Svátek má: Ivona

Regiony

Velikost textu:

Kraj předal ocenění v lidové kultuře a péči o památky

Kraj předal ocenění v lidové kultuře a péči o památky

Po covidové pauze předávali zástupci Pardubického kraje opět po dvou letech ocenění v oblasti tradiční lidové kultury a ochrany památek v městských zónách a rezervacích.

Ze setkání
9. října 2022 - 11:30

Na malé slavnosti a diskuzním fóru se sešli v přednáškovém sále Východočeského muzea v Pardubicích. Všichni účastníci si pak mohli prohlédnout také nový zámecký okruh s názvem Pernštejnská rezidenci – nejstarší renesance v Čechách.

„Každý rok ve spolupráci s Muzeem v přírodě Vysočina rozšiřujeme okruh nositelů tradice a statků lidové kultury v Pardubickém kraji. Jsou to zejména lidé, co udržují tradiční řemeslnou výrobu a snaží se ji také předat dalším generacím, od roku 2015 je na seznamu už 15 nositelů tradice. Vedle toho podporujeme i živé tradice, které zejména na venkově, ale i ve městech pokračují, byť třeba s nějakou pauzou. Tím posledním příkladem byla tradiční výroba jabkanců, tedy bramborových placek s tvarohem, v České Třebové, kterou obnovil Spolek od svaté Kateřiny,
“ uvedl náměstek hejtmana pro kulturu Roman Línek.

„Titul Nositel tradice získali již v roce 2021 pardubický perníkář Pavel Janoš, který je třetí generací cukrářského a pernikářského rodu Janošů a jehož perníky dalece přesáhly hranice našeho kraje.  Dalším oceněným je řezbář, betlémář a restaurátor Štefan Hrudka z Mladkova, který se věnuje mimo jiné restaurování tzv. kralických betlémů. Dámou oceněnou v roce 2022 se stala Alena Tschöpová z Letohradu, která vytváří figurky z kukuřičného šustí, jež nám svým provedením příjemně navozují atmosféru staročeské vesnice,“
sdělila ředitelka Muzea v přírodě Magda Křivanová.Historickým městem roku 2021 v Pardubickém kraji se stal Letohrad. Ten prostřednictvím Programu regenerace městské památkové zóny od roku 1992 opravuje historické jádro města. „Za předchozí rok bylo s podporou státu investováno do památek v Letohradě 4,5 milionu korun, z toho dotace činila téměř 2,7 milionu. Na rozdíl od některých jiných měst vzrostl počet obyvatel bydlících v Městské památkové zóně, i těch, kteří svojí péčí o vzhled nemovitostí přispívají k dobrému hodnocení města. Na opravu střech, fasád, oken a dveří mohou získat dotaci i od města,“ řekl místostarosta města Martin Hatka.

V roce 2021 byly také ukončeny několikaleté obnovovací práce na kapli sv. Jana Nepomuckého na Kopečku, čelní fasády kostela sv. Václava na náměstí a na rekonstrukci obvodových parkových zdí. „Od Pardubického kraje získal Letohrad za první místo v krajském kole 100 tisíc korun,“ dodal náměstek Línek, který předal symbolický šek místostarostovi Hatkovi.

Pardubickénovinky.cz informovala PhDr. Zuzana Nováková, tisková mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:pk)Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
60%