Svátek má: Berta

Regiony

Velikost textu:

Kraj nadále podporuje záchranu unikátní stodoly ze 17.století

Kraj nadále podporuje záchranu unikátní stodoly ze 17.století

Polygonální stodola ze 17. století, která v minulosti stála v obci Čistá se postupně díky Spolku archaických nadšenců a Institutu lidového kulturního dědictví vrací k životu v Trstěnici u Litomyšle.

Polygonální stodola
17.březen 2017 - 11:30

Již v minulosti podpořil Pardubický kraj rekonstrukci tohoto významného objektu částkou 500 tisíc korun a obdobnou částku přislíbil na dokončení náročných prací, a to především montáž slaměné doškové krytiny. Na dnešním jednání další spolupráci přislíbil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

„Tato stavba je skutečně unikátním dokladem lidového stavitelství v našem regionu, a proto chceme jako kraj přispět k její záchraně a zpřístupnění veřejnosti,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Stavba byla ve velmi špatném stavu, chyběla velká část střechy a konstrukce krovů byla částečně zřícená, proto jsem rád, že se podařilo ji rozebrat, přesunout a znovu obnovovat. V současné době se čeká na montáž slaměné doškové krytiny, což je velmi náročný a nákladný proces, a proto jej chceme finančně podpořit,“ dodal hejtman Netolický.


Spolek archaických nadšenců ve spolupráci s Institutem lidového kulturního dědictví realizuje projekt na obnovu roubené polygonální stodoly. Jeho cílem je záchrana unikátní dvanáctiboké roubené stodoly z Čisté u Litomyšle, pocházející z konce 17. století. V druhé polovině 19. století došlo k úpravám konstrukce krovu, se kterými souvisela i změna původního sklonu střechy. Roubená konstrukce stavby byla usazena na opukové podezdívce, jejíž výška vyrovnávala svažující se terén. Vnitřní prostor byl trojdílný. Ve středu umístěný mlat doplňovaly po stranách přístodůlky oddělené od mlatu průběžnými prahy. Vnitřní prostor byl navíc rozdělen dřevěným patrem. Sedlovou střechu stavby v poslední fázi kryly betonové tašky, které výrazně zatížily konstrukci krovů.

Podlé plánů Spolku archaických nadšenců bude stodola nadále sloužit jako zázemí pro výrobu tradiční doškové krytiny. Uvedl pro Pardubickenovinky.cz  Bc. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:pk)