Svátek má: Jan

Regiony

Velikost textu:

Kostel ve Skutči patří k cenným památkám, kde pomáhá kraj

Kostel ve Skutči patří k cenným památkám, kde pomáhá kraj

Obnova kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Skutči je rozdělena do několika etap, v té první se obnovuje výmalba kostela za tři čtvrtě milionu korun. Na financování se v rámci dotace bude podílet i Pardubický kraj.

Kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Skutči
13. září 2017 - 11:41

„Kostel ve Skutči je významnou kulturní památkou z poloviny 14. století. Je využívám nejen církví, ale konají se tu i koncerty v rámci Tomáškovy a Novákovy hudební Skutče či Noci kostelů. Proto jak Pardubický kraj, tak město Skuteč přispějí na restaurování výmalby částkou 300 tisíc korun,“ uvedl 1. náměstek hejtmana pro kulturu Roman Línek. Zbytek uhradí farnost ze svých prostředků. Uvedla pro Pardubickénovinky.cz PhDr. Zuzana Nováková, tisková mluvčí Krajského úřadu  Pardubického kraje.

Děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie je poprvé zmiňován jako farní v listinách tehdejšího litomyšlského biskupství již v roce 1350, roku 1655 byl povýšen na děkanský. Jedná se o původně gotický, renesančně upravený kostel.


Uvnitř je zachována renesanční pískovcová kazatelna s bohatou sochařskou výzdobou a renesanční kruchta, cínová křtitelnice z roku 1518, v části presbytáře byly objeveny pozdně gotické fresky. Oltářní obraz Nanebevzetí Panny Marie je kopií obrazu Petra Brandla z kostela sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě.

Kostel několikrát vyhořel, po požáru v roce 1850 byla postavena nová střecha věže. Větší restaurátorské práce se uskutečnily v 19. století za dohledu architekta Františka Schmoranze. Po roce 2000 Pardubický kraj přispěl na opravu střechy a fasády kostela.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:pk)