Svátek má: Drahomíra

Regiony

Velikost textu:

Konec slazeným nápojům na středních školách

Konec slazeným nápojům na středních školách

Výrobci nealkoholických nápojů přestanou prodávat slazené nápoje na středních školách. Pardubický kraj tuto iniciativu vítá.

Ilustrační foto
6. září 2018 - 11:30

Na středních školách v Evropské unii by se měl od příštího roku výrazně snížit prodej cukrem slazených nealkoholických nápojů. Jejich největší dodavatelé, kteří jsou členy Evropské organizace výrobců sycených nápojů (UNESDA), se totiž dohodli, že tyto nápoje nebudou od příštího školního roku na středních školách prodávat. Tento dobrovolný závazek, který jim žádný zákon nenařizuje, Pardubický kraj vítá.

Významní výrobci nealkoholických nápojů sdružení pod organizací UNESDA přijali dohodu, podle které od 1. září 2018 budou do středních škol dodávat pouze nekalorické sycené nápoje. Aktivita navazuje na krok z roku 2007, kdy tito výrobci přestali prodávat slazené sycené nealkoholické nápoje v základních školách a nahradily je jiným portfoliem, konkrétně balenými vodami, džusy či jinými nápoji v nízkokalorických verzích.

Zástupci společnosti Coca-Cola HBC  Česko a Slovensko o této dohodě informovali krajského radního pro oblast školství Bohumila Bernáška. „Od roku 2016 sice platí pamlsková vyhláška, která zakazuje prodávat školákům nezdravé potraviny a nápoje, ale týká se pouze základních škol, nikoli středních. Proto tuto celoevropskou iniciativu členů organizace UNESDA vítáme a podporujeme,“ uvedl Bohumil Bernášek.

Ten také dodal, že kraj je v tomto směru pouze v roli poradce. „Ačkoli je Pardubický kraj zřizovatelem středních škol v regionu, nemůže jejich ředitelům v tomto směru nic nakazovat. Záleží tedy vždy na nich, jak budou prodej těchto výrobků na své škole regulovat a co budou studentům nabízet,“ podotkl radní Bernášek.


Pardubický kraj se dlouhodobě snaží zlepšovat kvalitu školního stravování pořádáním seminářů a školení pro pracovníky školních jídelen a nabízí také metodickou pomoc, ať už v oblasti legislativy či nových trendů správné výživy.

Pardubickenovinky.cz informoval Bc. Petr Šilar za Pardubický kraj.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:arch.)