Svátek má: Jana

Regiony

Velikost textu:

Knihovny se musí měnit stejně dynamicky, jako dnešní doba

Knihovny se musí měnit stejně dynamicky, jako dnešní doba

U kulatého stolu pod názvem Knihovna – věc veřejná se na Krajském úřadu Pardubického kraje tento týden sešli zástupci kraje, měst, obcí a samozřejmě především knihoven.

U kulatého stolu pod názvem Knihovna
21. září 2018 - 11:30

Shodli se na tom, že knihovny se pozvolna začínají přizpůsobovat novým požadavkům doby, ale tento trend je zatím velmi pomalý. Vázne především na financování. V tom mají hlavní slovo samotné obce, částečně pomáhá i kraj a další partneři.

List New York Times nazval Českou republiku královstvím knihoven. Je to díky zákonu z roku 1919, který dával každé obci za povinnost zřídit veřejnou knihovnu. Právě proto nyní máme v Pardubickém kraji 421 knihoven.

„Je otázkou, zda je v možnostech obcí tyto knihovny v nových podmínkách v dobré kvalitě udržet smysluplně při životě, a zda by třeba neměla knihovna v těch malých obcích jezdit spíš za lidmi,“ zahájil debatu 1. náměstek hejtmana pro kulturu Roman Línek.

Odborníci se shodují, že pro budoucnost knihoven budou důležité tři trendy – zdokonalovat a modernizovat současné služby, rozvíjet digitální služby a také se zaměřit na lidi, kteří jsou nepřetržitě na sítích. Již dnes roste počet virtuálních návštěv knihoven (dříve kvůli tomu museli lidé fyzicky dojít do knihovny) a počet stahovaných dokumentů. Knihovny se také musí více zaměřit na nákup současné literatury, která je nejžádanější.

„Jednou z nových rolí knihoven je také jejich přeměna na komunitní centrum obce, kde se lidé budou rádi setkávat, kde se budou obohacovat novými zkušenostmi, vědomostmi, kulturními zážitky. S tím však úzce souvisí požadavky na proměnu interiérů knihoven, jejich vybavení a rozsah i úroveň poskytovaných služeb,“ podotkla ředitelka Krajské knihovny v Pardubicích Radomíra Kodetová.


Pardubický kraj navýšil podporu na regionální funkci knihoven před nedávnem ze 4 na 6 milionů korun. Tyto peníze jdou do neprofesionálních knihoven zejména na nákup výměnných fondů a jejich rozvoz. „Chceme si nyní nechat zpracovat analýzu, jak co nejefektivněji pomoci tam, kde se nejvíc snaží a nemají prostředky na dovybavení aktivních knihoven v malých obcích. V některých krajích to řeší dotačním titulem. Proto chceme nalézt od příštího roku systémové řešení i v Pardubickém kraji,“ dodal Roman Línek.


Jak vyplývá z průzkumů, ve srovnání návštěvnosti kulturních institucí i sportovních utkání v naší republice knihovny s velkým náskokem vedou. Tomu ovšem neodpovídá jak jejich financování, tak platy knihovníků na obcích, kde z 95 procent nedosahují ani průměrné mzdy.

Kulaté stoly organizuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a Sdružení knihoven ČR se záštitou Asociace krajů ČR, Svazu měst na obcí ČR, Spolku pro obnovu venkova a s podporou Ministerstva kultury ČR.

Pardubickenovinky.cz informovala PhDr. Zuzana Nováková za Pardubický kraj.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:arch.pk)