Svátek má: Berta

Regiony

Velikost textu:

Kámen z ležáckého Švandova mlýna zdobí památník v belgickém Bastogne

Kámen z ležáckého Švandova mlýna zdobí památník v belgickém Bastogne

V belgickém městě Bastogne se nachází muzeum bitvy v Ardenách, jedné z posledních a stěžejních velkých bitev konce druhé světové války v Evropě.

Hejtman Martin Netolický v Bastogne
8. června 2023 - 11:30

V jeho blízkosti je pak lesní památník nazvaný Les míru, ve kterém se od pátečního odpoledne nachází také kámen z ležáckého Švandova mlýna, který zde tak bude trvale připomínat hrůzy druhé světové války na území České republiky.

"V Bois de la Paix, tedy Lese míru nedaleko Bastogne, jsou umístěny informační tabule z různých částí Evropy, které mají za cíl upozornit na oběti 2. světové války. Zároveň zde mají symbolicky své stromy a památníky také američtí vojáci bojující v bitvě v Ardenách na přelomu let 1944 a 1945. Na podzim loňského roku vznikla myšlenka, aby na tomto pietním místě měla trvalou připomínku také ležácká tragédie. Díky spolupráci s Památníkem Lidice a Ležáky se tuto myšlenku podařilo realizovat a za účasti českého, amerického a německého velvyslance jsme zde umístili kámen ze Švandova mlýna z roku 1945, který byl předchůdcem dnešních hrobodomů. Právě účast německého velvyslance byla na tomto místě obzvláště symbolická a důležitá. Jméno Lidice a Ležáky nesmí být zapomenuto nejen u nás doma, ale i v zahraničí. Silný příběh osudu obou obcí mrazí i po dnes již více jak 80 letech," uvedl hejtman Martin Netolický.

Pardubickénovinky.cz informoval Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:arch)Kdybyste měli na výběr, na post premiéra ČR byste zvolilli: