Svátek má: Jaromír

Regiony

Velikost textu:

Kalendář Přelouče na rok 2018 byl pro kreslíře Ivo Štěpánka posledním

Kalendář Přelouče na rok 2018 byl pro kreslíře Ivo Štěpánka posledním

Smutná zpráva přišla z Přelouče, kde po dlouhé nemoci zemřel skvělý výtvarník, ilustrátor a přeloučský patriot Ivo Štěpánek. Jeho práce jsou známe z téměř tří desítek kalendářů města Přelouče. Autor loga tradiční akce předávání cen za dabing, obalů potravin, také ilustroval knihy.

Inspiraci nacházel výtvarník Ivo Štěpánek ve starožitnostech
11. března 2018 - 13:04

"Na  jeho barevných a veselých obrázcích většinou najdete humorné situace. Dobově se oblečením nakreslených postaviček i zobrazenými dopravními prostředky, které jej do všech detailů bavilo kreslit,  vracel  do minulého století. Proto na jeho obrázcích nad přeloučským náměstím létají horkovzdušné balóny a dvojplošníci, na pohledech od Labe najdete na kolejích projíždějící parní lokomotivy a když nakreslil  auto, tak to byl zásadně vůz, který nyní uvidíte jen na srazu veteránů.  Někdo při nějaké výstavě  nazval Štepánkovo dílo  naivním uměním, ale ti, kteří mají doma schované všechny z desítek kalendářů Přelouče nebo i jiných měst a oblastí, obrázky tak nevnímají. Že obrázky Iva Štěpánka potěší, jak pamětníky minulého století, tak i předškolní mrňata,  dosvědčili svým zájmem návštěvníci jeho poslední výstavy uspořádané v Divišově vile nedaleko přeloučského nádraží," píše se v hodnocení poslední autorské výstavy Iva Štěpánka.

Laskavé barevné a veselé umění Iva Štěpánka v podobě jeho obrázků na kalendářích, v jeho ilustracích několika knih nebo na obalech mnohých výrobků  bylo završeno umělcovým úmrtím. Jím pokreslenou  filmovou klapku, které  už několikrát předtím pro aukci klapek v rámci Zlínského filmového festivalu Ivo Štěpánek do Zlína posílal,  už  v roce 2018 nenajdete.


Ilustrace pohádkových příběhů pobavila i mrňata na autorské výstavě v Přelouči

Když má být na obrázku lokomotiva, tak parní

Když sto jarních kilometrů tak na kole a se psem

Logo Ceny Františka Filipovského z dílny Ivo Štěpánka

Výtvarník Ivo Štěpánek, který  už nyní citelně chybí svým nejbližším,  bude chybět i všem přeloučským patriotům, pro které každý rok téměř tři desetiletí  namaloval třináct veselých, barevných obrázků svázaných do kalendáře města, jež najdete na mapě u řeky Labe mezi Kolínem a Pardubicemi.

    Ivo Štěpánek    *  1. července 1954  +  10.března 2018    


(ps, Prvnizpravy.cz, foto: Petr Skála)