Svátek má: Vendelín

Regiony

Velikost textu:

Jehlička jen trošku píchne, malovaly děti

Jehlička jen trošku píchne, malovaly děti

Mezi vánočními svátky a Novým rokem si převzali své ceny výherci 15 kategorií, které byly vyhlášeny v rámci výtvarné soutěže Děti malují dětem. Ta měla za úkol dotvořit průvodce pobytem v nemocnici pro děti od jejich vrstevníků.

Děti malují dětem - slavnostní ocenění vítězů
8. ledna 2018 - 11:30

Slavnostní ceremoniál proběhl 29. 12. 2017 v rámci Vánočního dne hokejového klubu HC Dynamo, který byl jedním z partnerů soutěže. Výhry dětem předávali zástupci Nemocnice Pardubického kraje a Východočeské galerie v Pardubicích. Děti si tak v rámci dne otevřených dveří v Tipsport aréně mohly kromě své „chvilky slávy“ užít i zábavného programu, jenž pro veřejnost připravili pardubičtí hokejisté. Soutěž pořádaly Nemocnice Pardubického kraje a Východočeská galerie v Pardubicích.

„Výtvarná soutěž Děti malují dětem nebyla první ani poslední společnou aktivitou našich nemocnic a Východočeské galerie. Spolupráce například formou výtvarných dílen bude pokračovat i nadále a budeme se snažit zpříjemnit prostředí nemocnic všem pacientům,“ uvedl 1. náměstek hejtmana pro kulturu Roman Línek.

V první polovině prosince byla při přestávce hokejového zápasu HC Dynama vyhlášena první tři místa za nejlepší obrázky v rámci celé soutěže.

„Dnes jsme vyhlašovali výherce všech 15 kategorií, pro které byly připraveny věcné ceny ve formě společenských her, školních potřeb, vstupenek na zápasy a upomínkových předmětů od partnerů soutěže. S koncem roku jsme tak završili celou soutěž, ale naše práce s informační brožurou pro děti v nemocnicích, ve které se objeví právě obrázky výherců, zdaleka nekončí,“ dodala manažerka kvality Nemocnice Pardubického kraje Markéta Nemšovská.

Projekt Děti malují dětem je součástí koncepce Pardubického kraje a společnosti Nemocnice Pardubického kraje, a.s., jejíž cílem je zlepšovat prostředí nemocnic, mít spokojené pacienty a zaměstnance a odstraňovat fyzické, mezilidské, komunikační i věcné bariéry.

„Vytvoření naučné brožury, která bude graficky i textově přizpůsobena dětem tak, aby lépe pochopily svoji léčbu a průběh vyšetření, bude přínosným nástrojem pro lepší komunikaci lékařů s malými pacienty,“ doplnil radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr.

Odborným garantem soutěže a zároveň jedním z porotců byl i ilustrátor Petr Korunka, který nad rámec soutěžních kategorií udělil i tři zvláštní ceny za mimořádné výtvarné zpracování obrázků. Ty putovaly ke třem slečnám ve věku 11 a 12 let – Lee Malíkové, Nele Zemánkové a Sáře Bohunické, které si odnesly pohádkové knížky.

„Osobně mne úroveň imaginace a výtvarný projev dětí velmi příjemně překvapily. Nebylo lehké vybrat toho nejlepšího, neboť v každé kategorii jsme měli více horkých kandidátů. Díky dobré organizaci bylo v soutěži mnoho skvělých prací. Kdybych nosil klobouk, velmi rád jej smeknu před všemi, kteří se na soutěži Děti malují dětem podíleli,“ dodal Korunka.


Přehled výherců jednotlivých soutěžních kategorií:
1. Když mě fotí na rentgenu – Tereza Sinkulová, 11 let, ZUŠ Březnice,
2. Když jedu tunelem a celého mě snímkují – Magdalena Wagenknechtová, 10 let, Ústí nad Orlicí
3. Když mi měří tlak na ruce – Arleta Cozlová, 10 let, ZUŠ Karla Malicha Holice
4. Když mě operují – Viktorie Wilczek, 8 let, ZŠ – Rychnov Nad Kněžnou
5. Když mě uspali k operaci a co se mě zdálo – Nikola Chládková, 10 let, ZUŠ J. Pravečka
6. Když mě poslouchali fonendoskopem – Tereza Vodičková, 12 let, ZUŠ J. Pravečka
7. Když mi svítilo světlo do pusy a do nosu – Matěj Podhradský, ZŠ Bedřicha Smetany
8. Když mi dávali kapačku do žíly – Matyáš Koblížek, 11 let, ZŠ Polabiny 3
9. Když mě vyšetřovali bolavé ouško – Tereza Čermáková, 9 let, ZUŠ Karla Malicha Holice
10. Když musím nadechovat páru z přístroje – Tereza Dostálková, 12 let, ZUŠ J. Pravečka
11. Když mi berou krev ze žíly – Nikola Drábková, 12 let, ZUŠ J. Pravečka
12. Když mě píchají jehličkou do prstu – Michaela Chvojková, 10 let, ZŠ Polabiny 3
13. Když mi vyšetřují srdíčko – Eliška Kubešová, 12 let, ZUŠ J. Pravečka
14. Jaký byl můj den v nemocnici – Anežka Hermannová, 10 let, ZŠ Polabiny 3
15. Co pro mě znamená být zdravý – Petr Černík, 7 let, ZŠ Spořilov

Pořadatelé soutěže Nemocnice Pardubického kraje a Východočeská galerie v Pardubicích děkují sponzorům, kteří věnovali věcné ceny pro děti: Stavební společnost A.B.V., Kovo Krab, výroba zahradního nábytku, BK JIP Pardubice, ISOTEP, HC Dynamo Pardubice a FK Pardubice.
 
(jv,pardubickenovinky.cz,foto:nemocnicepardubickehokraje)