Svátek má: Dita

Regiony

Velikost textu:

Izrael je v zavádění smart prvků do běžného života průkopníkem

Izrael je v zavádění smart prvků do běžného života průkopníkem

V rámci pracovního programu v izraelském Tel-Avivu se členové delegace Pardubického kraje setkali mimo jiné s představiteli několika organizací a společností zaměřených na problematiku inovací, start-upů či zavádění prvků smart city.

Hejtman kraje Martin Netolický (ČSSD)
11. dubna 2018 - 09:05

(Komerční sdělení)

Izrael patří mezi nejpokrokovější státy v této oblasti, a proto může sloužit nejen zástupcům Pardubického podnikatelského inkubátoru a Pardubického kraje jako vzor v podpoře podobných projekt.

„V Izraeli je v současné době nejhustší síť start-upů na světě, jelikož na jeden takový projekt připadá 1 600 obyvatel této země. Z velké části je zaměření na tyto projekty a obecně inovační prostředí způsobené nedostatkem přírodních zdrojů. Velkou roli v úspěchu země v této oblasti hraje podpora vlády, a proto je pro nás velmi přínosné seznámit se s podporou inovačního prostředí, jelikož se v současné době nacházíme přibližně 20 let zpět,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Jednou z nejdůležitějších a nejvýznamnějších izraelských společnosti, která se pohybuje v oblasti start-upů je Start-Up Nation Central. „Jedná se o neziskovou organizaci, která financovaná výhradně z filantropie. Jejím hlavním cílem je vytvářet prostředí, které povede k inovativnímu přístupu řešení problémů. Společnost udržuje největší a nejmodernější platformu pro objevování izraelských inovátorů a podnikatelů, která poskytuje důležité informace o více než 5 800 firmách napříč mnoha průmyslovými odvětvími,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který v rámci debaty se zástupci organizace hovořil také o možném propojení s českými společnostmi, které by mohly mít zájem prezentovat se na izraelském trhu.

Prezentace izraelských start-upů

Možnost užší spolupráce s již existujícími izraelskými start-upy byla hlavním cílem setkání členů krajské delegace s představiteli vybraných společností. Prvním z projektů je systém Carbyne, což je pohotovostní komunikační platforma, která slouží pro zjednodušení a zkvalitnění záchrany lidských životů a řešení krizových situací pro složky záchranného systému. „Celý systém je zaměřený na zpřesnění a zjednodušení komunikace člověka s operačním centrem složek záchranného systému. Vzhledem k pokročilým technologiím je díky jednoduché aplikaci možné získat nejen přesnou polohu volajícího, jeho věk či zdravotní stav, ale automatickým zapnutím přenosu videa je možné celou situaci sledovat v reálném čase a zachránce či postiženého přímo navigovat, což zvyšuje šance na přesné poskytnutí první pomoci,“ řekl hejtman Martin Netolický s tím, že by podobný systém mohl být využit například v případě Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje.

Druhým prezentujícím projektem byla mobilní platforma Gazpacho, která nabízí společnostem sestavení vlastní mobilní aplikace podle předem připravených šablon, čímž se usnadní vývoj unikátní aplikace pro každou společnost zvlášť. Gazpacho nabízí velice intuitivní a na míru upravené řešení, které se velmi snadno využívá, což přispívá k rychlému začlenění do každodenních pracovních procesů. „V současné době tato platforma poskytuje řešení jak firmám, tak městům a obcím v široké škále oblastí jako například sběr odpadů, bezpečí a ochrana, vzdělávání, vodohospodářství, doprava či údržba ulic. V současné době tuto aplikaci využívá sedm municipalit v Izraeli včetně Tel-Avivu,“ řekl starosta Svitav a krajský zastupitel David Šimek.

Třetím prezentovaným projektem byla aplikace Playkers, která slouží především pro manažery sportovišť, sportovních center, ale i samotné sportovce a zástupce měst a obcí. „Hlavním cílem této aplikace je automatizace rezervací sportovišť a řízení volnočasových aktivit. Obsahuje funkce jako SmartLock, který synchronizuje brány a zámky s objednávkami, což maximalizuje otevírací dobu a minimalizuje náklady na provoz, či systém SmartLight, což znamená automatizovaný systém osvětlení propojený s objednávkovým systémem,“ sdělil zastupitel Jan Procházka.

Jako poslední se zástupcům Pardubického kraje představil projekt Saferplace. „Tento projekt se zaměřuje na bezpečnost silničního provozu, zlepšuje plynulost dopravy, zvyšuje bezpečí chodců a řidičů a posiluje vynucovací schopnosti a možnosti všeho druhu v oblasti městského parkování včetně používání míst pro hendikepované, parkování na chodníku či na autobusových zastávkách,“ uvedl předseda finančního výboru krajského zastupitelstva Jan Foldyna.

V závěru pondělního pracovního programu se členové delegace setkali se zástupci společnosti SPARK Consulting, která řídí konsorcium sedmi vedoucích izraelských technologických společností, které jsou zaměřeny na řešení konceptu smart cities. Vzhledem k tomu, že izraelské Ministerstvo ekonomiky podporuje toto konsorcium, zajímal se hejtman o způsob státní podpory, ale také o jednotlivé realizované projekty, mezi které patří například chytrého parkování, sběru odpadu či organizace výuky. Díky sdružení do konsorcia SPARK – Smart City Consortium poskytuje široké portfolio služeb.

(red, foto: pl)