Svátek má: Ivo

Regiony

Velikost textu:

Hraný dokument připomene osudy odboje na Pardubicku

Hraný dokument připomene osudy odboje na Pardubicku

V příštím roce uplyne 80 let od tragických událostí, které byly odvetou za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Z natáčení. Sedící vlevo M.Netolický
27. listopadu 2021 - 11:30

Tyto události si bude připomínat také Pardubický kraj, na jehož území se nachází nejen vypálená osada Ležáky, ale také zde byla velmi aktivní odbojová činnost. U příležitosti smutného výročí vzniká hraný dokument s názvem Stříbrné requiem zaměřený na příběhy klíčových postav pardubického odboje. Divák se tak dozví o osudech manželů Krupkových, Hladěnových, Alfréda Bartoše či Erno Košťála. V rámci pondělního natáčení, které se uskutečnilo v prostorách krajského úřadu, se v roli okresního hejtmana Josefa Kuchaře představil hejtman Martin Netolický.

„Díky výrazné podpoře Pardubického kraje máme možnost natáčet hraný dokument, který vypráví příběh pardubického odboje, který je spojen s výsadkem Silver A a jmény Alfréda Bartoše, Josefa Valčíka a Jiřího Potůčka. Divák se tak v rámci příběhu seznámí s osudy lidí, kteří jsou alespoň občanům Pardubic relativně dobře známá, protože je mohou číst na názvech jednotlivých ulic. Vyprávíme tak příběhy Věry Junkové, Alfréda Bartoše, Erno Košťála, manželů Hladěnových a Krupkových,“ přiblížil děj filmu režisér Vít Mazánek. Ten má společně se štábem za sebou již většinu natáčecích dnů.

„S ohledem na to, že se děj filmu odehrává v jarních a letních měsících, museli jsme s natáčením začít v říjnu v exteriérech tak, abychom se alespoň částečně přiblížili počasí. Nyní se věnujeme interiérům a kromě Larischovy vily padla volba také na krajský úřad, kde jsme pro Petschkův palác využili prostory krajské rady. V sobotu 27. listopadu pak natáčíme v budově bývalého Oberlandrátu, kde sídlilo pardubické gestapo,“ upřesnil Mazánek.

V rámci pondělního natáčení si jednu z rolí zahrál také hejtman Martin Netolický. „Hraji tehdejšího okresního hejtmana JUDr. Josefa Kuchaře, který je na výslechu v Petschkově paláci v Praze u Wilhelma Schultzeho, ačkoliv již nebyl tři dny ve své funkci. Náš rozhovor se odehrává v němčině, což bylo obtížné, protože jsem se německy učil jen jeden rok v páté třídě základní školy,“ odhalil svoji roli hejtman Netolický, který se pro roli nechal o několik desítek let postaršit. „Vrátil jsem se o přibližně 10 let zpět, kdy jsem naposledy hrál v České Třebové ochotnické divadlo, což je průprava, která si samozřejmě velmi hodí,“ zavzpomínal hejtman.

V hlavních rolích diváci uvidí herce známé z Východočeského divadla v Pardubicích. „Mezi herci najdeme také držitele ceny Thálie Ladislava Špinera a Josefa Lásku, ale také Veroniku Malou, Alexandra Postlera, Martina Veselého, studenty katedry činohry Janáčkovy akademie múzických umění v Brně či Tomáše Krejčího,“ vyjmenoval Mazánek, který do rolí obsadil také tiskové mluvčí Městské policie Pardubice Jiřího Sejkoru a Pardubického kraje Dominika Bartáka.Premiéra filmu by se měla uskutečnit v symbolický den a prostředí. „V rámci celého výročního roku k 80 výročí od heydrichiády chceme uspořádat důstojný komponovaný večer 24. června přímo v pietním území Ležáků, kde by se kromě celé řady vystoupení měl v premiéře promítnout také samotný film,“ odhalil hejtman Netolický.
Pardubickénovinky.cz informoval Dominik Barták, tiskový mluvčí Krajského úřadu Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:arch.kú)