Svátek má: Nina

Regiony

Velikost textu:

Historické město Jevíčko se představilo zástupcům kultury v kraji

Historické město Jevíčko se představilo zástupcům kultury v kraji

Letošní diskuzní setkání v kultuře se konalo kvůli epidemiologické situaci na venkovních terasách Muzea loutkářských kultur v Chrudimi.

Jevíčko
29. září 2020 - 11:30

Oficiálně tu bylo oceněno i krajské historické město, kterým se za loňský rok stalo Jevíčko. Symbolický šek na 100 tisíc korun převzal od 1. náměstka hejtmana Romana Línka místostarosta Jevíčka Miroslav Šafář, který přítomné seznámil s tím, jak při obnově památek postupují.

Město Jevíčko je centrem takzvané Malé Hané a je připomínáno už od 13. století. Bylo významným královským městem. V současné době tu žijí necelé tři tisícovky obyvatel. Na poměrně malém území je v rámci městské památkové zóny 16 kulturních památek, které jsou od 90. let systematicky obnovovány.V roce 2019 v rámci programu regenerace Městské památkové zóny s 1,5 milionovým příspěvkem Ministerstva kultury uskutečnili v Jevíčku devět investičních akcí. „Příspěvky Pardubického kraje pak navíc pomohly zejména při rekonstrukci památek umístěných mimo památkovou zónu. Díky tomu například město obnovilo nástěnné malby v kapličce v Zadním Arnoštově, která se poté stala ve své kategorii památkou roku, a nechalo opravit několik křížků v dalších částech města,“ řekl 1. náměstek hejtmana kraje Roman Línek.

Jevíčko odhalilo pomník na paměť židovské obce

„Odměnu za titul krajského historického města jsme na učet dostali už v pololetí a využili jsme ji na to, aby jevíčská synagoga po takřka osmdesáti letech dostala zpět na průčelí svůj původní symbol. U kamenosochařské firmy Petra a Štěpána Hemzalových z Konice jsme nechali vyrobit kopii původních desek desatera. Tradiční hebrejský symbol tak nedávno nahradil nepůvodní teracový kříž s kalichem. Vzhledem k tomu, že se nikdo z deportovaných židovských obyvatel po 2. světové válce nevrátil, sloužila synagoga po roce 1945 jako modlitebna Čsl. církve husitské,“ řekl Miroslav Šafář.

Dnes je před synagogou upravené prostranství s památníkem a budovu využívá město pro kulturní účely.

Pardubickénovinky.cz informovala PhDr. Zuzana Nováková, tisková mluvčí Krajského úřadu Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:pk)