Svátek má: Apolena

Regiony

Velikost textu:

Hejtman Martin Netolický navštívil v pátek město Králíky

Hejtman Martin Netolický navštívil v pátek město Králíky

ČEZ pokračuje v přípravách na posílení kapacity energetické sítě na Králicku.

Starosta Václav Kubín a hejtman Martin Netolický
22. ledna 2023 - 11:30

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický navštívil v pátek město Králíky. Zde se nejprve setkal se zástupci společnosti ČEZ Distribuce a starosty obcí v širší oblasti Králicka. Z důvodu posílení kapacity energetické sítě a zajištění vyšší spolehlivosti dodávek elektřiny v regionu plánuje ČEZ Distribuce výstavbu nových vedení vysokého napětí, zcela nové transformovny 110/22 kV Králíky a řadu dalších navazujících energetických staveb. Následně jednal se starostou města Václavem Kubínem o posílení železniční dopravy v letních měsících, budoucnosti vojensko-historické akci Cihelna, rozvoji pevnostní oblasti či investičních záměrech města.

„Stejně jako jsme v minulosti řešili posílení napojení oblasti Poličky a vedení vysokého napětí z Hlinska do Poličky, tak nyní již několik let jednáme se společnosti ČEZ Distribuce a starosty na Králicku o posílení kapacity energetické sítě a zajištění vyšší spolehlivosti dodávek elektřiny v regionu, který je významným centrem cestovního ruchu, ale je v něm také zvýšená potřeba od soukromých spotřebitelů. Stávající síť není z dlouhodobého hlediska dostatečně kapacitní a stabilní, což si uvědomují nejen samosprávy, ale i samotný ČEZ. Ten v regionu připravuje výstavbu nových vedení vysokého napětí, zcela novou transformovnu 110/22 kV v Králíkách a řadu dalších navazujících staveb. Samozřejmě se jedná o složité investiční akce, a to z nejen z hlediska technického, ale také majetkoprávního. V souhrnu se jedná o investice za více než 500 milionů korun, které jsou postupně připravované. Bohužel kromě náročnosti přípravné fázi hraje velkou roli také navýšení cen materiálu a stavebně-montážní činnosti,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Ten se starostou Václavem Kubínem řešil také posílení železničního spojení z Ústí nad Orlicí až do Hanušovic v Olomouckém kraji v letních měsících. „Také v letošním roce chceme pokračovat v prázdninových jízdách spěšných vlaků z Ústí nad Orlicí přes Letohrad a Dolní Lipku až do Hanušovic, a to kromě standardních víkendů také v týdnu. Jedná se o rozšíření nabídky pro cestující-turisty na spojení našeho kraje a Jeseníků, které bylo v loňském roce velmi úspěšné. V týdnu se bude jednat o tři páry vlaků, o víkendu pak o čtyři,“ řekl hejtman, kterého starosta Kubín informoval o plánech na vybudování městské sportovní haly.

V roce 2023 mají být dokončené obchvaty Kojic a Dašic

„Stávající budova sokolovny nám již v tuto chvíli z kapacitních důvodů, ale i vzhledem k dispozicím nestačí. Navíc se nám i na příkladu ledové plochy ukázalo, že blízkost Dolní Moravy nám pomáhá s naplněním našich sportovišť. Proto pokračujeme v plánech na vybudování nové městské sportovní haly. V současné době zvažujeme možnosti financování,“ sdělil starosta města Václav Kubín, který s hejtmanem hovořil také o akci Cihelna, opravě příjezdové komunikace ke klášteru na Hedeči či opravě budovy základní umělecké školy.

Pardubickénovinky.cz informoval Mgr.Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:kú)Nejčtenější

Myslíte si, že u nás dochází k omezování svobody projevu a k zavádění cenzury?

Ano
transparent.gif transparent.gif
74%
Ne
transparent.gif transparent.gif
26%