Svátek má: Petr

Regiony

Velikost textu:

Festival Smetanova Litomyšl 2016 slibuje bohatý program

Festival Smetanova Litomyšl 2016 slibuje bohatý program

V den narození nejslavnějšího litomyšlského rodáka Bedřicha Smetany 2. března začal předprodej téměř třiceti tisíc vstupenek na 58. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Uskuteční se ve dnech 9. června 2016 až 3.července 2016.

Zámecké nádvoří v době koncertu. Foto archiv festivalu v Litomyšli
12.březen 2016 - 12:15
 
Pro pětadvacet festivalových dní je připraveno 35 pořadů. V největším projektu vystoupí 300 účinkujících naráz

„Počet operních představení je historicky nejvyšší. Osm titulů v jedenácti představeních nikdy dříve v programu nebylo. Kromě světových oper Traviata, Romeo a Julie, Norma a Carmen se diváci mohou těšit na dvě Smetanova díla - Hubičku a pro náš festival objednané Branibory v Čechách. Dvořákova opera Čert a Káča se bude hrát v podvečerním čase, aby ji mohli navštívit i rodiče s dětmi. Lahůdkou barokního večera bude novodobá premiéra Míčovy opery Operosa Terni Colossi Moles,“ uvedl umělecký ředitel a dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

Megakoncertem lze označit uvedení Mahlerovy Symfonie tisíců č. 8 na Zámeckém nádvoří (19. června 2016), kde pod taktovkou Ondreje Lenárda bude účinkovat 300 umělců od rozšířeného Symfonického orchestru Českého rozhlasu (slaví 90 let činnosti), dvou smíšených sborů, dětského sboru až po osm sólistů.

Sólo pro 100 smyčců je název unikátního koncertu (26. června 2016), kde své síly spojí smyčcové sekce několika orchestrů. S dirigentem Leošem Svárovským zahrají mimo jiné Čajkovského Serenádu pro smyčce C dur.

Dalším magnetem zajisté bude výpravné scénické provedení Mše od Leonarda Bernsteina (12. června 2016). V režii bratrů Cabanových se v něm představí Vojtěch Dyk a řada dalších známých zpěváků.

Poprvé se na festivalu také objeví zpěvačka Aneta Langerová a v doprovodu vlastní kapely a symfonického orchestru představí písně z CD Na Radosti (20. června 2016).

Velkým finálem bude uvedení Smetanovy Mé vlasti (3. července 2016) v podání České filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou jako připomínka 70. výročí litomyšlského koncertu filharmonie, která tehdy hrála Mou vlast pod taktovkou Rafaela Kubelíka.

Bližší informace a celý program festivalu najdete  zde  ... 

(ps, Věnceslava Dezortová, Prvnizpravy.cz, foto: archiv festivalu SL)