Svátek má: Monika

Regiony

Velikost textu:

Festival hudby Smetanova Litomyšl 2017 je i přehlídkou výtvarného umění

Festival hudby Smetanova Litomyšl 2017 je i přehlídkou výtvarného umění

Do 59. ročníku Smetanovy Litomyšle vstoupil festival velkolepě. Česká filharmonie za řízení Semjona Byčkova zahrála skladby Smetany, Čajkovského a Brahmsův houslový koncert v provedení mladého českého virtuóza Josefa Špačka.

Nádvoří zámku v Litomyšli při koncertě
18.červen 2017 - 19:07

Večer byl věnován památce dvou významných českých umělců, kteří byli spjati osobně i tvůrčí aktivitou s Litomyšlí – dirigentu Jiřímu Bělohlávkovi a akademickému sochaři Olbramu Zoubkovi.

Pro letošní festival (od 16. června do 6. července 2017) je připraveno téměř čtyřicet pořadů a k nim se přiřadí bohatý doprovodný program přesahující do jiných žánrů. Zazní hudba šesti století včetně současných premiér. Bohatě je zastoupena hudba symfonická, oratorní i operní, několik večerů je věnováno jazzu a swingu. Vystoupí řada zahraničních umělců a těles jako Poznaňská filharmonie, americký Houston Symphony Chorus, slovinský Ingenium Ensemble.

Událostí zřejmě bude koncert (26.června 2017) stočlenného cikánského symfonického orchestru 100 Tagú Cigányzenekar Budapest, který zahraje parafráze děl klasických autorů a maďarské lidové písně, balady a čardáše. Zájemci o varhanní hudbu si jistě s potěšením poslechnou Moji vlast, což jsou varhanní improvizace Jaroslava Tůmy na témata z cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast (22. června 2017). Rusalenka je název operního představení pro děti od osmi let na motivy Dvořákovy Rusalky. Dílo na objednávku festivalu připravila Jiřina Marková Krystlíková s Dětskou operou Praha (30. června 2017).

Kromě koncertů mohou zájemci navštívit devatenáct výstav v rámci XIII. ročníku Smetanovy výtvarné Litomyšle. Třeba projekt Generation one je poctou první generaci české postmoderny, vystavující díla šestnácti umělců jako Otto Gutfreunda, Kurta Gebauera, Evy Kmentové ad. Jedinečná bude instalace objektu Magdaleny Jetelové v kryptě piaristického kostela nebo za pozornost stojí i největší poklady z tvorby Jana Zrzavého v Galerii Zdeněk Sklenář.

Pro návštěvníky festivalu, ale i náhodné turisty bude otevřena paralelní festivalová scéna v Klášterních zahradách. „Zatímco zámecké nádvoří bude žít klasickou hudbou, tak zvané Festivalové zahrady se otevřou dobré hudbě bez omezení žánrů. Kromě hudby jsou v zahradách připraveny pro děti dopolední pohádky a herní programy, pro dospělé debaty se zajímavými osobnostmi, veřejné čtení a projekce. K tomu jsou nachystána lehátka, sedací vaky i piknikové koše, upřesnil ředitel festivalu Jan Pikna.

Festival má nové internetové stránky a speciální portál www.digitalnismetanka.cz pro mladé návštěvníky. Úplný program a další informace najdete zde ...

(Věnceslava Dezortová, prvnizpravy.cz, foto: archiv Smetanova Litomyšl)