Svátek má: Jana

Regiony

Velikost textu:

Ekocentrum nabízí odpočinek od ruchu města

Ekocentrum nabízí odpočinek od ruchu města

  Odpočinek od ruchu města, příroda a klidné prostředí historického statku. Takových výhod si užívají děti i dospělí, kteří přijedou do pobytového střediska Ekocentra PALETA v Oucmanicích nedaleko Chocně.

Ekocentrum Paleta
4. června 2018 - 11:30

Když organizace Ekocentrum PALETA koupila v Oucmanicích v roce 2000 statek z poloviny 19. století, byl s trochou nadsázky na spadnutí, informovala Pardubickenovinky.cz mluvčí Pardubického kraje Karolína Frýdová.

Dnes zde najdete zrekonstruované středisko s kapacitou zhruba 50 osob, které slouží především pro pobyty dětí mateřských a základních škol, ale i pro středoškoláky či vysokoškoláky. „Nabízíme jednodenní program i vícedenní pobyty, které jsou zaměřené na přírodu, životní prostředí a environmentální výchovu,“ řekl ředitel ekocentra Miroslav Míkovec s tím, že většinu návštěvníků tvoří žáci základních škol. Prostory však ekocentrum nabízí také k pořádání seminářů či školení.

Programy, které pro děti v Oucmanicích připravují zkušení lektoři, jsou zaměřeny na přírodu, hospodaření, ale i život ve společnosti. „S dětmi se snažíme být co nejvíce venku. V blízkém okolí je hřiště, les a krásné údolí Orlice. S některými vzdělávacími aktivitami je však vhodnější zůstat vevnitř, proto zde máme i několik učeben,“ uvedl Miroslav Míkovec.


Žáci si zde zkouší nejrůznější činnosti, mezi nimi i péči o živá zvířata, zkoumají, jak funguje kompost, tvoří z hlíny, papíru, dřeva, učí se také spolupracovat v kolektivu. „Moc se mi tu líbí, nejvíc mě bavilo vyřezávání lžičky ze dřeva a těším se, až si sami uvaříme večeři,“ zhodnotila průběh pobytu žákyně třetí třídy chrudimské základní školy.

„Velmi oceňuji, že středisko Ekocentrum PALETA v Oucmanicích přispívá k tomu, aby žáci poznávali přírodu, získávali smysl pro krásu a formovali své sociální vztahy, a to v inspirujícím prostředí starého venkovského statku,“ reagoval na návštěvu pobytového střediska radní pro školství Bohumil Bernášek.


„Ekocentrum PALETA je krajským koordinátorem eko výchovy a vzdělávání, které probíhá pod jejím dohledem, má ve školách velmi dobrou odezvu. Děti jsou správným způsobem směrovány k přírodě, a to pobyt ve zdejším středisku dobře umožňuje,“  podotkl radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil.

(vm, Pardubickenovinky.cz, foto: Pardubický kraj)