Svátek má: Dobroslav

Regiony

Velikost textu:

Druhá Strojní oustecká sobota

Druhá Strojní oustecká sobota

Napadne vás někdy, jak mohli naši předci bez dnešní techniky zvládat tolik práce na poli i na zahradě? Jistě těžce dřeli, ale uměli si práci i ulehčit. Jak poháněli své mlátičky, šrotovníky, pily a další stroje se dozvíte v sobotu 25. května 2019 na Mírovém náměstí v Ústí nad Orlicí.

Z loňského roku
8. května 2019 - 11:30

Na Mírovém náměstí v Ústí nad Orlicí proběhne druhý ročník festivalu Strojní oustecká sobota. Program začíná ráno v 9:30 hodin a končit bude v 16:30 hodin.

Loňský ročník přilákal velké množství návštěvníků i vystavovatelů a díky tomuto úspěchu se Městské muzeum v Ústí nad Orlicí, které akci pořádá, rozhodlo festival zopakovat a rozšířit. K ukázce elektrických a motorových lokomobil, pohánějících i 100 let staré stroje přibude přehlídka historických traktorů.

„S třemi traktory ze svých sbírek přijedou i pracovníci Národního zemědělského muzea, dále návštěvníci uvidí zástupce nejstarší řady traktorů Zetor i traktory značky Svoboda, které přivezou členové Svoboda Traktor Klubu“, upřesňuje ředitel muzea Radim Urbánek.

Pestrý program festivalu začne zahájením v 9:30 hodin, následně majitelé uvedou do chodu své lokomobily i jimi poháněné stroje aby muzeum následně popsalo funkci strojů a zmínilo k nim různé zajímavosti. V 10:30 hodin přijdou na řadu historické traktory. Všem přihlížejícím se naskytne pohled na velkolepou okružní jízdu po náměstí. Vrchol dopoledního programu proběhne v času 11:15 až 11:45. Na tuto chvíli si muzejníci připravili ty nejzajímavější informace o vystavených lokomobilách. Povědí Vám o největších unikátech, které na náměstí potkáte a prozradí Vám čím jsou tyto stroje jedinečné.

Malý obdivovatel traktorů

Po poledni se celý program zopakuje pro návštěvníky, kteří nemohli dorazit dopoledne. Muzeum myslí i na děti. Je pro ně připravena venkovní dětská herna, ale i soutěže a hry o drobné ceny. Na své si přijdou i soutěživí dospělí. Drobnou odměnu si odnesou například ti, kteří správně odhadnou počet otáček konkrétního motoru. Že jste z daleka? Stejně přijeďte, jedna cena je nachystána i pro návštěvníka z největší dálky. A když vás někdo trumfne, tak si alespoň užijete příjemnou sobotu.

Pardubickénovinky.cz informoval Bc. Václav Novák, tiskový mluvčí, Městské muzeum v Ústí nad Orlicí.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:arch.)