Svátek má: Berta

Regiony

Velikost textu:

Do vysokoškolských poslucháren Univerzity Pardubice míří i senioři

Do vysokoškolských poslucháren Univerzity Pardubice míří i senioři

V letním semestru pro seniory pokračují přednášky tzv. Univerzity třetího věku a Univerzity volného času.

Valné shromáždění AU3V: vpravo prezident AU3V prof. Prokop
7.březen 2017 - 11:30

Více než 500 seniorů se v letním semestru vrací do poslucháren Univerzity Pardubice. V březnu jim opět pokračují odborné přednášky. UNIVERZITA TŘETÍHO VĚKU hlásí sice zcela obsazeno jak v Pardubicích, tak v Litomyšli, na UNIVERZITĚ VOLNÉHO ČASU se ještě pár volných míst najde.

Stejně jako vysokoškoláci měli i „studenti“ Univerzity třetího věku (U3V), kterou pro seniory připravuje Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzity Pardubice, studijní volno. Do univerzitního kampusu se vrací však již 7. a 10. března, kdy začínají letní semestr výukou v technickém i humanitním bloku.

„Zájem o přednášky je velký. Z kapacitních důvodů musíme dokonce část zájemců odmítnout,“ posteskl si doc. Ing. Pavel Švanda, Ph.D., z Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice, která U3V organizuje. Ve spolupráci s pedagogy i z ostatních fakult univerzity nabízí pět jednosemestrálních kurzů z různých oblastí a dva přednáškové cykly zaměřené humanitně a technicky.

O týden později, 16. března, pokračují přednášky také „studentům“ Univerzity volného času na Fakultě filozofické Univerzity Pardubice. Do skončení aktuálního akademického roku absolvují ještě osm přednášek představujících dějiny lidské civilizace a svět v 19. století.

„Cyklus přednášek Univerzity volného času navštěvuje každý měsíc na 150 studentů. Na letošní akademický rok jsme vyměnili stávající učebnu za větší, takže máme ještě volnou kapacitu přibližně 20 míst, pokud by se k nám chtěl ještě někdo přidat,“ upozorňuje Dita Jančaříková z Fakulty filozofické Univerzity Pardubice a dodává, že dvě nejbližší přednášky se uskuteční ve čtvrtek 16. března. V pravidelných měsíčních intervalech se pak budou konat až do června 2017.


Kromě pardubických seniorů se mohou v Univerzitě volného času vzdělávat již druhým rokem i zájemci v Litomyšli. „Litomyšlská U3V je organizována ve spolupráci s Městskou knihovnou v Litomyšli a velký dík patří Ing. Ivě Pekníkové, která přednášky pro seniory převážně z okolí Litomyšle organizuje. Každý semestr je zde otevřen přednáškový cyklus na určité téma. V loňském roce to byly např. Nové objevy ve starém Egyptě, letos pak Člověk a jeho zdraví,“ říká o rozšíření pardubické U3V docent Švanda.

Do budoucna plánují nabízet některé kurzy i na Vzdělávacím a informačním pracovišti pardubické dopravní fakulty v Praze. Připravují rovněž kurzy s novým zaměřením.

„I když Univerzita Pardubice patří se 17 000 vyučovacími hodinami mezi – dá se říct – menší univerzity 3. věku v České republice, má v oblasti vzdělávání seniorů na Pardubicku své platné místo. Každý rok rozšíří obzory stovkám seniorů, kteří se znovu a znovu do našich kurzů vracejí,“ dodává docent Švanda z pardubické dopravní fakulty, která cyklus Univerzity třetího věku pro seniory již několik let zajišťuje.

Svou úspěšnou činnost U3V zhodnotila také na lednovém setkání Asociace univerzit třetího věku, jejíž valné shromáždění se na Univerzitě Pardubice konalo vůbec poprvé.

Aktuální program se všemi kurzy celoživotního vzdělávání jsou uvedeny na webových stránkách Univerzity Pardubice. Na každý akademický rok je připraven nový cyklus. Vyplatí se sledovat web a včas podat přihlášku. Jedině tak je zaručena účast zájemců ve vybraném kurzu.

Pardubickenovinky.cz informovala Valerie Wágnerová z Univerzity Pardubice.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:arch)