Svátek má: Kvido

Regiony

Velikost textu:

Dětská skupina Veselý domeček Veská slaví první rok péče

Dětská skupina Veselý domeček Veská slaví první rok péče

Zapálili jsme první svíčku na pomyslném dortu Dětské skupiny Veselý domeček Veská.

Dětská skupina Veselý domeček Veská
7. února 2023 - 11:30

Už rok mohou rodiče přivést své děti do dětské skupiny v areálu Dětského centra Veská. „Otevřeli jsme ji 1. února 2022 podle příslušného zákona, ale už od roku 2006 jsme se starali o děti touto denní formou péče. Skupina fungovala v různých podobách, také jako stacionář," uvedla ředitelka Markéta Tauberová.

Připomněla, že dětská skupina je nekomerční služba denní péče o děti předškolního věku v kolektivu dětí mimo domácí prostředí. Skupina denně slouží dětem od jednoho roku až do věku, než děti nastoupí do školy. „Provozujeme ji od pondělí do pátku od 6:30 do 16:30 hodin v oddělených samostatných prostorách. Využíváme samozřejmě zázemí naší zahrady s hřištěm a rovněž chodíme do přírody v okolí."

Do Veselého domečku muže chodit až deset dětí. Denně je čeká bohatý a smysluplný program. Péče je zaměřena na zajištění potřeb dítěte, na jeho výchovu, rozvoj schopností a dovedností, na upevnění hygienických návyků dítěte a na jeho kulturní rozvoj. „Přidanou hodnotou u nás je, že se v dětské skupině potkávají děti z běžné komunity a děti rodičů z našeho Trojlístku – to je sociální služba našeho dětského centra, ve které podporujeme rodiče v jejich schopnosti postarat se o dítě a v samostatnosti," doplnila ředitelka.

Dětské centrum ve Veské prochází od roku 2011 velkou změnou. Změnila se skladba služeb, která je pestrá, stále se rozvíjí a předností jsou lidé odborných profesí. Zajistit vedle potřebných zdravotně-sociálních služeb i kvalifikovanou péči o nejmenší děti v době, kdy jejich rodiče pracují nebo si zvyšují svou kvalifikaci, bylo logickým rozhodnutím. „Vždyť máme potřebné zázemí a vnitřní i vnější vybavení, a hlavně kvalifikovaný personál," uvedla Markéta Tauberová.

Dětská centra prošla velkým rozvojem
„Stejně, jako ve Svitavách, i Dětské centrum Veská se proměnilo v poskytovatele velkého množství služeb dětem se zdravotním znevýhodněním a dětem a rodinám v nouzi nebo krizi," uvedla náměstkyně pro zdravotnictví Pardubického kraje Michaela Matoušková. Dodala, že dnes část dětských klientů tvoří děti s těžkým postižením na lůžkách dlouhodobého pobytu a v paliativní péči. Další ze svých zdravotních služeb poskytuje Dětské centrum Veská formou krátkodobých odlehčovacích pobytů a ambulantně. Součástí organizace je také krizové pobytové zařízení pro děti nebo sociální služba pro podporu rodin.„Tato situace je pro Dětské centrum Veská příležitostí rozvíjet služby pro potřeby regionu, a přitom co nejefektivněji využívat svou přidanou hodnotu, kterou jsou odborně vzdělaní zaměstnanci s citlivým přístupem a také technické velmi pěkné zázemí centra. A to se právě povedlo u dětské skupiny, která přináší i finance potřebné pro chod všech zmíněných služeb," dodala náměstkyně.

Pardubickénovinky.cz informoval Mgr.Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:kú)Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
20%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
39%